Oni trumny z Elżbietą II nie zobaczą. Zakaz wstępu do Pałacu Westminsterskiego

Delegacja rządu chińskiego nie otrzymała zgody na wejście do Pałacu Westminsterskiego i oddanie hołdu zmarłej 8 września królowej Elżbiecie II. To właśnie tam znajduje się w tej chwili trumna z ciałem monarchini. Portal "Politico" podkreśla, że brytyjski zakaz otwiera nowy spór dyplomatyczny na linii Londyn-Pekin.

Oni trumny z Elżbietą II nie zobaczą. Zakaz wstępu do Pałacu Westminsterskiego
Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat (Getty Images, Sean Gallup)

Informację o odrzuceniu wniosku strony chińskiej miał przekazać swoim współpracownikom Lindsay Hoyle, przewodniczący Izby Gmin Wielkiej Brytanii Lindsay Hoyl - donosi "Politico". Do Pałacu Westminsterskiego zaproszono wszystkich światowych przywódców zaproszonych na pogrzeb Elżbiety II, która odbędzie się w poniedziałek 19 września. Zachęcono ich też do wpisania się do księgi kondolencyjnej w Lancaster House.

W Pałacu Westminsterskim nie pojawi się jednak delegacja z Chin. "Politico" donosi, że ma to związek z sankcjami nałożonymi przez Wielką Brytanię na przedstawicieli chińskich władz. Była to odpowiedź Brytyjczyków na sankcje, które na brytyjskich polityków nałożył Pekin - za krytykowanie stosunku Chin do przestrzegania praw człowieka, zwłaszcza wobec Ujgurów, którzy są przetrzymywani przez władze Państwa Środka w tzw. obozach reedukacyjnych, czyli de facto obozach koncentracyjnych.

Xi Jinping nie przyleci do Londynu

Choć teraz nie zobaczą trumny królowej, przedstawiciele Chin nadal jednak mogą wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych. Zaproszony na pogrzeb został prezydent Chin Xi Jinping, ale udział w uroczystości weźmie najprawdopodobniej wiceprezydent Wang Quishan, który ma przylecieć do Wielkiej Brytanii w niedzielę.

Wang podpisał w tym tygodniu księgę kondolencyjną dla królowej w ambasadzie brytyjskiej w Pekinie i uczcił pamięć o niej minutą ciszy. Niektórzy brytyjscy politycy, głównie ci, którzy znaleźli się na pekińskiej liście sankcji, uważają, że przedstawiciele Chin powinni mieć pełny zakaz udziału w pogrzebie królowej, tak jak np. Władimir Putin czy Aleksandr Łukaszenka, czyli prezydenci Rosji i Białorusi.

"Twardsza polityka wobec Pekinu"

Portal "Politico" zwraca uwagę na wyraźny podział między parlamentem Wielkiej Brytanii a rządem Wielkiej Brytanii, przy czym ten pierwszy po raz kolejny zajmuje znacznie twardsze stanowisko wobec Pekinu. Nowa premier Wysp Liz Truss zapowiedziała "twardszą politykę wobec Pekinu", sugerując, że może uznać traktowanie Ujgurów w Chinach jako ludobójstwo.

Jeszcze będąc ministrem spraw zagranicznych, w sierpniu Truss wezwała ambasadora Chin w sprawie agresji Pekinu na Tajwan i powiedziała, że w ostatnich miesiącach Pekin "zachowuje się coraz bardziej agresywnie, a jego retoryka zagraża pokojowi i stabilności w regionie".

Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez ponad 70 lat. Jej pogrzeb, na którym pojawi się wielu światowych przywódców, w tym prezydent Polski Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, odbędzie się w poniedziałek.

Zobacz także: Karol III poradzi sobie jako król? "To będzie generowało konflikty"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić