Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Syn złapał za telefon. Zobaczył podłogę w domu rodziców po remoncie

83

Pewien dentysta odwiedzał w Europie świeżo wyremontowany dom rodziców. Idąc korytarzem prowadzącym na taras, zauważył coś dziwnego. Na jednej z płytek podłogowych znajdowało się coś, co wyglądało jak ludzka żuchwa, przecięta pod kątem. Dało się nawet zauważyć przekrój kilku zębów. O sprawie pisze "Washington Post".

Syn złapał za telefon. Zobaczył podłogę w domu rodziców po remoncie
Dentysta odkrył w płytkach rodziców fragment ludzkiej żuchwy (Licencjodawca)

Dentysta odwiedzający dom swoich rodziców oniemiał, widząc na jednej z płytek żuchwę z kilkoma zębami. Mężczyzna od razu chwycił za aparat i zrobił zdjęcie temu niecodziennemu odkryciu. Fotografię opublikował w serwisie Reddit, co wywołało wśród internautów ogromne poruszenie. Niektórzy przyjęli znalezisko z entuzjazmem i zainteresowaniem, inni z obrzydzeniem.

To nie tyle zęby, zwróciły moją uwagę, ile kształt żuchwy, który jest bardzo charakterystyczny – napisał dentysta w wiadomości cytowanej przez "Washington Post".

Mężczyzna, który chciał pozostać anonimowy ze względu na swoją rodzinę, wskazał, że to, co zobaczył na płytce, było uderzająco podobne do wycinka obrazu wykonanego za pomocą tomografii komputerowej stosowanej w stomatologii.

Ponieważ specjalizuję się w implantologii stomatologicznej, codziennie pracuję z tego rodzaju obrazem i wyglądało to bardzo znajomo – powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Broń nuklearna w Polsce? "Bardzo potrzebne"

Tarasowa płytka wykonana jest z wapienia zwanego trawertynem i została sprowadzona z kamieniołomu w Turcji. Naukowcy współpracują teraz z dentystą, przyglądając się nie tylko tej konkretnej płytce, ale także kilku innymi.

Ludzka szczęka w płytkach podłogowych. Naukowcy zabrali głos

Dla wielu osób odkrycie dentysty może wydawać się dość szokujące. Co ciekawe badający je paleoantropolodzy nie są nim specjalnie zaskoczeni. Wskazują, że trawertyn używany do celów komercyjnych zwykle pochodzi ze złóż, które uformowały się przed setkami tysięcy lat. Może zawierać szczątki roślin, zwierząt i ludzi. Wykluczają, że znaleziona w płytce szczęka należy do osoby, która zginęła niedawno.

Płytka w domu rodziców dentysty pochodzi z kamieniołomu w Denizli Basin w zachodniej Turcji. Wydobywany tu kamień datowany jest na od 1,8 miliona do 0,7 miliona lat. Takiego zdania jest Mehmet Cihat Alcicek, profesor na Uniwersytecie Pamukkale w Turcji, który jest częścią zespołu naukowego, chcącego zbadać żuchwę.

Naukowcy znaleźli masę starożytnych skamieniałości osadzonych w trawertynie z Denizli Basin. Udało się nim znaleźć szczątki mamutów, nosorożców, żyraf, koni, jeleni, i żółwi. Naukowcom udało się również znaleźć, co najmniej jednego innego starożytnego człowieka w kamieniu.

Ludzkie szczątki w trawertynie

W 2002 roku prof. Alcicek badał ludzkie szczątki w trawertynie, na które natknęli się pracownicy jednej z fabryki. Kiedy cięli kamień, zauważyli część ludzkiej czaszki. Trawertyn został pocięty, więc jej część została zniszczona. Na szczęście spory fragment udało się ocalić.

Alcicek wspólnie z Johnem W. Kappelmanem Jr., paleoantropologiem z University of Texas w Austin badali fragmenty czaszki, znane obecnie jako homininy Kocabas. Był to pierwszy okaz Homo erectus odkryty w Turcji. Znaleziona czaszka małe zmiany, które wskazywały na gruźlicę. Było to jasny dowód na to, że ten patogen występował już u starożytnego człowieka. Ostatnie próby datowania okazu sugerują, że ma on ponad milion lat.

Udało się odnaleźć jedynie fragmenty czaszki. Badacze nie wykluczają, że inne części szkieletu znalazły się w płytkach, które ktoś położył w swoim domu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić