aktualizacja 

Już wyszły na żer. Posadź w ogrodzie, a nawet się nie zbliżą

32

Ślimaki znowu są aktywne. Rozpełzły się po Polsce, niszcząc kiełkujące uprawy i podgryzając pierwsze kwitnące kwiaty. Aby się ich pozbyć, nie trzeba od razu sięgać po środki chemiczne. Skuteczną bronią mogą być same rośliny. Tych gatunków się boją.

Już wyszły na żer. Posadź w ogrodzie, a nawet się nie zbliżą
W ogrodach ślimaki są szkodnikami (Adobe Stock)

Wyglądają niepozornie, ale sieją spustoszenie w ogrodach. Ślimaki to niewielkie mięczaki, które są wszechobecne w Polsce. Dominują gatunki roślinożerne - nie pogardzą zwłaszcza liśćmi. Zarówno kwiatów, jak i rosnących na grządkach warzyw. Szybko się rozmnażają, dlatego pozbycie się ich to nierówna walka.

Zapach, którego ślimaki nie znoszą

Z pomocą przychodzą nie tylko gotowe preparaty czy domowe opryski. Ogrodnicy stosują najróżniejsze metody, by wypędzić szkodniki ze swoich działek. Dużą popularnością cieszą się m.in. pułapki piwne, które przyciągają ślimaki swoim zapachem. Sprawdza się również rozsypanie skorupek jajek - to mechaniczna zapora, utrudniająca poruszanie się tym stworzeniom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prawdziwa inwazja ślimaków. Jak się ich pozbyć w prosty sposób?

Lepiej jednak zapobiegać, niż leczyć. Zareaguj, zanim przypuszczą inwazję na twój ogród. Zniechęcić mogą je niektóre rośliny, zwłaszcza te bardzo aromatyczne. Do gatunków odstraszających należy m.in. lawenda, którą warto posadzić wokół rabat, a nawet między grządkami. Jej zapach jest dla ślimaków nie do zniesienia.

Skuteczne i smaczne. Posadź, a ślimaki się nie zbliżą

W części ogrodu, gdzie uprawiamy warzywa i owoce, warto postawić na rozmaryn. Ten świetnie sprawdzi się w kuchni i, podobnie jak lawenda, intensywnie pachnie, czego żerujące mięczaki bardzo nie lubią. Tak samo bazylia i czosnek - są nie tylko smaczne, ale mogą też zabezpieczyć uprawy przed zjedzeniem przez dzikich lokatorów działki.

Zapachową "zaporę" gwarantuje też ruta zwyczajna. Wydziela silny aromat, który zniechęci ślimaki, a przy okazji pięknie kwitnie, zdobiąc ogród. Podobnie zadziałają takie kwiaty jak nasturcja, krwawnik, bodziszek wspaniały, liliowiec czy floks.

Przez cały rok warto dbać o higienę ogrodu. Oznacza to usuwanie gnijących resztek organicznych, skracanie trawy i jej regularne grabienie. Teren nie powinien być również zbyt wilgotny, bo takie warunki przyciągają ślimaki. Rośliny lepiej podlewać punktowo.

Autor: PAL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić