aktualizacja 

Wyrzuć z ogrodu. Działa jak magnes na ślimaki

12

Ściółkowanie grządek jest jednym z najlepszych zabiegów pielęgnacyjnych dla roślin. Pozwala zaoszczędzić na wodzie, bo zatrzymuje wilgoć w glebie. Warto jednak pamiętać, że wilgotna ziemia przyciąga ślimaki. Czy możemy tego uniknąć?

Wyrzuć z ogrodu. Działa jak magnes na ślimaki
Wyrzuć z ogrodu. Działa jak magnes na ślimaki (Getty Images)

Ściółkowanie gleby to zabieg, który wspomoże rozwój wielu roślin - szczególnie tych ciepłolubnych.

Wśród nich znajdziemy zarówno warzywa: dynie, ogórki, patisony czy paprykę, jak i owoce: truskawki, poziomki, borówki i maliny, które dzięki temu nie tylko szybciej urosną, ale będą również chronione m.in. przed chorobami grzybowymi.

Ściółka, która przyciąga ślimaki

Jak większość rzeczy, ściółkowanie także ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest z pewnością to, że dzięki niemu możemy nieco zaoszczędzić na wodzie, bo zatrzymuje wilgoć w glebie. Tu pojawia się jednak haczyk, o którym fani upraw powinni pamiętać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Działka będzie wyglądała pięknie. Zajmie się szkodnikami w twoim ogrodzie

Niestety, wilgoć w glebie przyciąga ślimaki, które szybko mogą zniszczyć nasze uprawy. Sama ściółka tego nie zrobi, ponieważ dopóki nie zasadzimy w niej roślin (które staną się pożywieniem dla ślimaków), mięczaki się w niej nie pojawią.

Odstraszy je natomiast "nieatrakcyjne" pożywienie, jakim jest dla nich trawa, słoma, agrowłóknina oraz kora.

Wyjątkiem jest ściółka z kompostu, która sama w sobie jest dla ślimaków atrakcyjna. Dlaczego? Posiada wiele składników odżywczych. Przed ściółkowaniem kompostem należy więc dokładnie przejrzeć go pod kątem obecności tych szkodników.

Jak pozbyć się ślimaków?

Choć nie jest to zapewne pocieszające, najlepszym sposobem na pozbycie się ślimaków spod ściółki jest ich ręczne wybranie. Tylko ten prosty zabieg sprawi, że w 100 proc. pozbędziemy się szkodników z terenu upraw.

Dodatkowo tuż po tym, warto jest rozsypać wokół grządek pokruszone skorupki od jajek, które będą stanowiły naturalną barierę przed mięczakami. Ślimaki będą ich unikały jak ognia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Autor: ALLE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić