aktualizacja 

Być może masz niemieckie imię. A nawet o tym nie wiesz

21

Wiele popularnych w Polsce imion jest germańskiego pochodzenia.

Beautiful young woman in traditional bavarian dress holding a mug of beer against old country house. Oktoberfest.
Beautiful young woman in traditional bavarian dress holding a mug of beer against old country house. Oktoberfest. (iStock.com, Halfpoint)

Mieliśmy nawet królową, która nosiła niemieckie imię. Tak, tak. Bo "Jadwiga" pochodzi właśnie z germańskiego kręgu kulturowego. Podobnie jak wiele innych imion w Polsce. Niektóre nigdy nie były popularne, ale część z nich jest w powszechnym użyciu do dzisiaj. Większość spolszczona, ale niektóre zachowały się w niezmienionej formie.

Jak niemieckie imiona trafiały na polskie tereny? Działo się tak w różnych okresach. Zaczęło się w średniowieczu, kiedy rozpowszechniały się imiona chrześcijańskie. Początkowy zbiór zawierał przede wszystkim te pochodzenia biblijnego, greckiego oraz łacińskiego. Jednak w miarę przyjmowania wiary chrześcijańskiej przez inne ludy, zaczęły pojawiać się także imiona świętych z Niemiec czy terenów Słowian.

Sprawdź, które imiona pochodzą z tradycji germańskiej. Poniżej lista wybranych, żeńskich i męskich.

Adela
Alicja
Alina
Bernadeta
Dagmara
Edyta
Franciszka
Fryderyka
Genowefa
Gertruda
Ida
Iwona
Jadwiga
Karolina
Luiza
Malwina
Matylda
Olga
Otylia

Alfred
Alojzy
Bernard
Bruno
Edmund
Edward
Ernest
Eryk
Franciszek
Fryderyk
Gustaw
Henryk
Igor
Karol
Konrad
Ksawery
Leonard
Ludwik
Norbert
Oskar
Robert
Ryszard
Waldemar
Zygmunt

Rdzenne imiona na naszych terenach zostały wyparte. Przyczynili się do tego biskupi, którzy na soborze trydenckim zakazali nadawania innych imion niż tych pochodzących od świętych. Z tradycyjnie polskich zachowały się do dzisiaj m.in. Wojciech i Stanisław. W późniejszych latach niemieckie imiona rozprzestrzeniały się wraz z kolejnymi falami osadników z tamtych terenów.

Są też niemieckie imiona, które niosą "wstyd" dla właściciela. Z użytku w zasadzie wyszły całkowicie imiona budzące rozbawienie. Należą do nich zwłaszcza żeńskie: Brunhilda, Hermenegilda, Kunegunda. Unika się również - z wiadomych względów - nazywania dziecka Adolfem, Helmutem czy Alfonsem.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić