Czy wiesz, że noszenie kasku obniża twoje bezpieczeństwo?

27

Świadomość istnienia środków ochronnych powoduje, że jesteśmy skłonni podejmować większe ryzyko. Do takiego wniosku doszli naukowcy, dr Tim Gamble i dr Ian Walker, z Uniwersytetu w Bath.

Czy wiesz, że noszenie kasku obniża twoje bezpieczeństwo?
(flickr.com, Richard Masoner / Cyclelicious)

Naukowcy są przekonani, ze wyniki ich badań podważają podstawowe zasady bezpieczeństwa. Gamble i Walker przeprowadzili badanie, którego wynik zaskoczył wszystkich. Panowie postawili hipotezę, że noszenie kasku podczas jazdy rekreacyjnej może bardziej szkodzić, niż pomagać. Świadomość ochrony głowy powoduje, że ludzie zwracają mniejszą uwagę na bezpieczeństwo i częściej podejmują ryzyko.

Badanie polegało na zmierzeniu stopnia podejmowania ryzyka u grupy 80 osób w wieku 17-56 lat. Badani nie wiedzieli dokładnie na czym będzie polegał eksperyment. Dostali informacje, że to test systemu do śledzenia ich wzroku. Połowa z nich dostała czapki z daszkiem, a pozostała kaski rowerowe. Ich zadanie polegało na obserwowaniu balonów, które były pompowane na ekranie. Czym dłużej patrzyli, tym większy rósł balon, co przekładało się na ilość fikcyjnej gotówki. Po krzyknięciu "bank" monety trafiały na wirtualne konta. Jeżeli balon pękł, badani zostawali z niczym.

Rezultaty zaskoczyły naukowców. Osoby, które miały na głowie kask rowerowy uzyskiwały znacznie wyższe wyniki. Wynikało to z tego, że zdecydowanie częściej podejmowali ryzyko i dłużej czekali z krzyknięciem słowa "bank".

Uczestnicy myśleli, że biorą udział w testowaniu nowego systemu, który śledzi ich wzrok. Mimo to, osoby z kaskiem ryzykowały znacznie częściej - czytamy w raporcie naukowców, który ukazał się w czasopiśmie "Psychological Science".

Jeżeli przełożymy wynik badań na świat realny, to okaże się, że kaski wcale nie poprawiają naszego bezpieczeństwa. Ba! Można nawet stwierdzić, że powodują, że ludzie znacznie częściej podejmują ryzyko ponieważ wierzą, że sprzęt ich ochroni - powiedział Ian Walker w rozmowie z theguardian.com.

Naukowcy coraz częściej zajmują się zjawiskiem tzw. "kompensacji ryzyka". Liczne badania mają na celu sprawdzenie, jak systemy ochrony wpływają na naszą skłonność do brawury. Przykładem niech będzie jazda samochodem. Naukowcy chcą uzyskać odpowiedź m.in. na pytanie - czy jeżeli ktoś ma zapięte pasy bezpieczeństwa, to znaczy, że będzie jeździł agresywniej?

Nasze badania nie są prowadzone po to, żeby ludzie przestali korzystać ze środków bezpieczeństwa, ale po to, żeby zwrócić uwagę na pozorność sytuacji. Wpływ takiej świadomości może być zgubny. Tak jak dla żołnierza i ryzyka, jakie podejmuje wiedząc, że chroni go kamizelka kuloodporna - dodał Tim Gamble.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić