Odliczasz ulgę za internet? Musisz wiedzieć o tych trikach fiskusa

1

Płacisz za internet, ale umowa jest na współmałżonka? Fiskus uzna to tylko, jeśli macie wspólnotę majątkową. A co z ulgą, jeśli mieszkasz za granicą, a podatki płacisz w kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania warto znać zanim złoży się tegoroczny PIT.

Odliczasz ulgę za internet? Musisz wiedzieć o tych trikach fiskusa
Ulga na pracę zdalną w tegorocznym zeznaniu podatkowym. O czym trzeba wiedzieć? (Adobe Stock)

Kwiecień to tradycyjnie czas składania zeznań podatkowych. Dla zapominalskich, którzy lubią PIT składać na ostatnią chwilę warto przypomnieć, że wraz z wejściem na stałe do Kodeksu Pracy zapisów o pracy zdalnej zmienia się sposób liczenia ulg za internet.

Zanim zdecydujemy się odliczyć faktury za internet w tegorocznym zeznaniu podatkowym musimy pamiętać, że można odliczyć go jedynie od dochodu, gdy zatrudnieni jesteśmy na etat.

Ulga za internet a PIT

W przypadku osób pracujących w oparciu o ryczałt będzie to przychód. Tyle tylko, że przepisy nie określają jasno, w jakiej formie ma nastąpić zwrot, ani kto miałby go dokonać. Warto mieć tego świadomość, zanim urząd zwróci się do nas z prośbą o korektę zeznania.

Zawirowania biorą się także z informacji, ze w przypadku osób pracujących zdalnie i pobierających ekwiwalent za tego typu pracę ulga na internet przepada.

Ekwiwalent za pracę zdalną? Sprawdź, czy obejmie ulgę za internet

To nie do końca prawda. Bo jak informuje "Gazeta Wyborcza", ulga obowiązuje, ale tylko częściowo. Problem w tym, że to podatnik powinien określić jaką część ekwiwalentu stanowi wydatek na Internet.

Ale to nie jedyne niejasności związane z ulgą za internet. Warto wiedzieć, że jeśli opłacasz rachunki za internet, ale umowa wypisana jest na twojego małżonka, to aby uzyskać ulgę musicie mieć wspólnotę majątkową.

Ekspert w rozmowie z "GW" wyjaśnia też co w przypadku, gdy rachunek za internet jest łączony.

Jeżeli dostęp do sieci Internet jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy, obok np. telewizji kablowej czy telefonu stacjonarnego, z dokumentu wystawionego przez dostawcę usługi musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie sieci Internet - wyjaśnia Przemysław Hinc, doradca podatkowy.

Odetchnąć za to mogą pracownicy zdalni przebywający za granicą, ale opodatkowani w kraju. Ulga za internet w ich przypadku nie przepada.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić