Jakie ulgi dla samotnych rodziców? Tyle można uzyskać od skarbówki

1

Zbliża się ostateczny czas wysyłania corocznych rozliczeń PIT, a co za tym idzie wzrasta szansa na podreperowanie domowego budżetu dzięki ulgom na dziecko przyznawanym samotnym rodzicom. Na co w ramach zwrotu podatku mogą liczyć rodzice wychowujący dzieci w pojedynkę?

Jakie ulgi dla samotnych rodziców? Tyle można uzyskać od skarbówki
Samotny rodzic może liczyć na ulgi podatkowe w PIT (PAP, Marcin Bielecki)

Nie każdy rodzic wychowujący dziecko w pojedynkę jest świadom, że przysługuje mu możliwość rozliczenia się z fiskusem na preferencyjnych warunkach.

Jeśli więc samodzielnie wychowujesz córkę lub syna warto zapoznać się z możliwościami, jakie na podreperowanie rocznego budżetu daje zwrot z podatku, z którego musimy z Urzędem Skarbowym rozliczyć się do końca kwietnia.

Samotni rodzice rozliczają się na preferencyjnych warunkach, chodzi o to, że mogą oni odliczyć sobie podatek w podwójnej wysokości - od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Opłata reprograficzna. Podatek czy nie? Ekspert wyjaśnia

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że chodzi tutaj o podwojenie kwoty wolnej od podatku.

Dzięki takiemu sposobowi kwota wolna od podatku wynosząca będzie realizowana dwukrotnie, analogicznie jak przy wspólnym opodatkowaniu małżonków" - tłumaczą eksperci na łamach Gazety Pomorskiej.

Przepisy pozwalają też na skorzystanie przy rozliczeniu z ulgi prorodzinnej. To oznacza, że w przypadku osób, których dochód nie przekracza 112 tysięcy złotych rocznie, mogą one wnioskować o odliczenie od podatku kwoty 1112,04 zł na jedno dziecko .

Aby korzystać z tego typu ulg należy udokumentować faktyczną, samodzielną opiekę nad dzieckiem i złożyć odpowiednie wnioski. Wszystko można zrobić już przez internet - platforma PUE ZUS - albo osobiście w placówce ubezpieczyciela. A potem rozliczyć podatek i czekać tylko na jego zwrot, by zyskać dodatkowe środki na koncie.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić