Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Zapytali Polaków, co sądzą o systemie podatkowym. Jednoznaczna odpowiedź

18

W niedzielę (14 kwietnia) Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna opublikował badanie, z którego wynika, że Polacy oceniają system podatkowy jako skomplikowany, niesprawiedliwy i niezrozumiały. Najmniej krytyczne wobec niego są młodsze grupy wiekowe.

Zapytali Polaków, co sądzą o systemie podatkowym. Jednoznaczna odpowiedź
Polacy negatywnie oceniają system podatkowy w naszym kraju (PAP, Grzegorz Micha�owski)

W niedzielę 14 kwietni Panel Ariadna opublikował badanie, z którego wynika, że Polacy oceniają system podatkowy jako skomplikowany (78 proc.), niesprawiedliwy (76 proc.) i niezrozumiały (73 proc.).

Nasz system podatkowy jest uznawany za jeden z najbardziej złożonych systemów na świecie. W 2021 roku spośród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zajął przedostatnie miejsce - za nami były jedynie Włochy.

Według badania, 67 proc. dorosłych Polaków zna i rozumie podatek PIT, a 28 proc. o nim słyszało, ale nie rozumie jego zasad. Z kolei 71 proc. wie, na czym polega VAT, a 25 proc. zna ten podatek, ale nie wie, na czym dokładnie polega. Oba podatki zaliczają się do tych, które Polacy znają najlepiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podatek od najbogatszych. Kobosko: Powinni płacić więcej

Najmniejszą wiedzę Polacy mają o podatku CIT. Tylko 26 proc. o nim słyszało i wie, na czym on polega, natomiast 50 proc. słyszało o nim, ale nie zna jego zasad. Natomiast 24 proc. nigdy się z nim nie zetknęło. Wiedza na temat podatków jest tym większa, im wyższe jest wykształcenie - wynika z badania.

Negatywne postrzeganie polskiego systemu podatkowego przez społeczeństwo nie zmienia się od wielu lat.

Jedyny wymiar, na którym ocena systemu nieco się zmieniła to postrzeganie go jako mniej niesprawiedliwy - spadek z 83 proc. osób, które zgadzały się z tym stwierdzeniem w 2017 do 76 proc. w 2024. Ciekawy wynik pokazuje również analiza postrzegania polskiego systemu podatkowego w zależności od wieku - wyjaśniła prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z portalem next.gazeta.pl.

Według raportu, najmniej krytyczne wobec systemu podatkowego są osoby w wieku 18-24 lata. Z kolei najbardziej negatywnie oceniają go osoby między 35 a 44 rokiem życia.

Z czego wynika ta różnica? - Prawdopodobnie osoby najmłodsze opierają swoją opinię na wiedzy teoretycznej, na dodatek, często wiedzą, że są, ale nie za bardzo wiedzą, na czym różne podatki polegają. Natomiast zetknięcie z rzeczywistością samodzielnego rozliczania podatków, powoduje zdecydowany wzrost negatywnych opinii na ich temat, stąd tak negatywne oceny u 40-latków - wyjaśniła prof. Maison.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić