Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Kokaina w aptekach? Władze w Holandii chcą uregulować sprzedaż narkotyków

13

Holandia mierzy się z coraz większym przemytem niedozwolonych substancji. Tymczasem Femke Helsma, burmistrz Amsterdamu, rozważa depenalizację narkotyków. - Czy to nie śmieszne, że zostawiamy handel narkotykami przestępcom i nie staramy się znaleźć sposobu na cywilizowany rynek? - mówi Helsma w rozmowie z agencją AFP.

Kokaina w aptekach? Władze w Holandii chcą uregulować sprzedaż narkotyków
Kokaina w aptekach? Władze w Holandii chcą uregulować sprzedaż narkotyków (Getty Images)

W ostatnich latach proces depenalizacji substancji niedozwolonych jest coraz większym trendem na Zachodzie. Ma to związek z nową taktyką tzw. redukcją szkód. Rządy coraz częściej postulują przekonanie, że jeśli używki zostaną zalegalizowane i będą miały monopol na sprzedaż, to fakt ten przyniesie więcej korzyści m.in. osłabi czarny rynek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Michał Koterski o najtrudniejszym momencie życia. "Nie miałem gdzie mieszkać, spałem na klatkach schodowych"

Po częściowej legalizacji marihuany na Malcie oraz w Niemczech, na początku roku burmistrz Amsterdamu Femke Halsema poszła jednak o krok dalej, proponując wprowadzenie do legalnej sprzedaży w aptekach kokainy oraz ecstasy.

Halsema, która studiowała kryminologię, stwierdziła na początku roku, że nie wierzy, iż traktowanie konsumentów używek jak przestępców, jest właściwym rozwiązaniem.

Załóżmy, że setki lat zniechęcenia i represji niewiele przyniosły. Najwyraźniej ludzie potrzebują środków pobudzających. Jest na to rynek - stwierdziła Halsema w wywiadzie dla holenderskiej gazety "Het Financieele Dagblad".

Ostatnio burmistrz Amsterdamu podzieliła się swoimi spostrzeżeniami z agencją AFP.

Czy to nie śmieszne, że zostawiamy handel narkotykami przestępcom i nie staramy się znaleźć sposobu na cywilizowany rynek? [...] Uważam, że niektóre narkotyki są niebezpieczne i uważam też, że rozsądne jest ograniczenie ich używania. Ale zauważam też, że sposób, w jaki to robimy, nie pomaga… musimy pomyśleć o lepszych sposobach regulowania narkotyków - twierdziła burmistrz w rozmowie z AFP.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pomysł Femke Halsemy już spotyka się ze skrajnymi opiniami. Najbardziej sceptyczni patrzą na to Belgowie, którzy zmagają się z jeszcze większym problemem przemytów narkotyków - szczególnie do portu w Antwerpii.

Liczba konfiskat kokainy w Holandii wzrosła w zeszłym roku. Holenderskie organy celne skonfiskowały prawie 60 ton kokainy w 2023 r. To o 9 ton więcej niż rok wcześniej. Najwięcej towaru zarekwirowano w portach w Rotterdamie i Vlissingen.

Nie trzeba być etnografem, bądź ekspertem społeczno-kulturowym, by wiedzieć, że Amsterdam, poza kanałami i obrazami van Gogha oraz Rembrandta, słynie z rozrywek dla dorosłych i sprzedaży rozmaitych używek, co przyciąga rzesze turystów, z którymi władze mają coraz większy problem.

W ubiegłym roku powstała nawet kampania kierowana przede wszystkim do brytyjskich turystów, która ostrzegała ich, że jeśli mają się źle zachowywać, to "niech trzymają się z daleka".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Amsterdam launches stay away ad campaign targeting young British men – BBC News
Źródło:AFP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić