Niezwykłe odkrycie pod lodem Antarktydy. Nie sądzili, że to możliwe

160

Badacze z Wielkiej Brytanii dokonali intrygującego odkrycia. Przewiercili się przed 900 metrów lodu, opuścili kamerę i... znaleźli tam życie! Co najbardziej zadziwia, istoty, które znaleźli, potrafią żyć w temperaturze poniżej zera.

Niezwykłe odkrycie pod lodem Antarktydy. Nie sądzili, że to możliwe
Naukowcy przewiercili się przez 900 m lodu.

Naukowcy z British Antarctic Survey prowadzili badania na Antarktydzie. W bardzo głębokim otworze wiertniczym umieścili kamerę, która przeszła przez 900 metrów lodu i zanurzyła się w oceanie. Naukowcy nie wierzyli własnym oczom na widok tego, co znaleźli.

W morskich otchłaniach naukowcy znaleźli żywe organizmy, m.in. gąbki. Temperatura wody sięgała tam - 2,2 st. C. Część znalezionych tam gatunków jest człowiekowi nieznana.

Badana przez naukowców część świata jest jeszcze nieodkryta. Fakt ten podkreślili nawet sami badacze. Lodowe szelfy blokują bowiem dostęp do oceanu. Pokryty taflą obszar jest gigantyczny, większy niż Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania i Włochy razem wzięte. Dzięki ośmiu odwiertom udało się dotychczas zbadać tylko obszar wielkości kortu tenisowego.

To odkrycie jest jednym z tych szczęśliwych wypadków, które popychają nasze myśli w innym kierunku i pokazują nam, że morskie życie Antarktyki jest niewiarygodnie wyjątkowe - przyznał autor badania.

Brytyjscy naukowcy zakłopotani

Odkrycie wywołało konsternację wśród naukowców. Otwór wykonano 260 km od brzegu lądu. To, że znaleziono tam żywe organizmy, przeczy poniekąd teoriom mówiącym, że życie staje się coraz mniej prawdopodobne, im bardziej zwiększa się głębokość i rośnie dystans od otwartych wód. Nigdy wcześniej nie znaleziono tam organizmu, który pozostaje nieruchomy i filtruje otaczającą wodę w poszukiwaniu pożywienia.

Zobacz także: Zamach stanu w Mjanmie. Transportery opancerzone na ulicach
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić