Podlej kwiaty wodą z mlekiem. Domowa odżywka dla roślin

7

Pielęgnacja kwiatów spędza sen z powiek wielu osobom. Potrzeba cierpliwości i systematyczności, aby móc cieszyć się piękną rośliną. Na szczęście jest kilka trików, które to ułatwiają. Oto jeden z nich.

Podlej kwiaty wodą z mlekiem. Domowa odżywka dla roślin
Pielęgnacja kwiatów (Getty Images)

Zdecydowana większość kwiatów wymaga starannej pielęgnacji. Do delikatnych gatunków należą m.in. paprotki czy bluszcze. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy w trakcie zakupu rośliny i później główkujemy, dlatego kwiaty nie rosną tak pięknie jak na zdjęciach.

Warto pamiętać, że o paprotki i bluszcze trzeba się troszczyć. Oprócz podlewania wodą raz w tygodniu należy raz na miesiąc zastosować odpowiedni nawóz. Do tego idealnie sprawdzi się domowa odżywka przygotowana z dwóch składników.

Zmieszaj wodę z mlekiem w proporcjach - jeden litr wody i 120/130 mililitrów mleka, a następnie podlej miksturą swoje paprotki i bluszcze. Mleko zawiera w sobie wapń, czyli pierwiastek użyźniający glebę. Nie przesadź z ilością mleka, ponieważ rezultat będzie odwrotny od oczekiwanego.

Mleko w ogrodzie

Resztkę roztworu można wykorzystać na roślinach ogrodowych, np. pomidorach czy ogórkach. Mleko zawiera laktoferynę, która działa bakteriobójczo i grzybobójczo, dlatego rozpylenie liściach zagwarantuje zabezpieczenie przed stonką oraz ochroni przed chorobami wywołanymi przez grzyby.

Ponadto mleko świetnie sprawdzi się w walce z chwastami. Wystarczy wymieszać je z melasą buraczaną i polać glebę.

Co ciekawe, mleko nadaje się również do dezynfekcji narzędzi ogrodniczych. Zanurzone w nim sekatory czy nożyczki nie będą przenosić wirusów, a przy okazji nie dopadnie ich tak szybko rdza.

Domowa mleczna odżywka do roślin jest skuteczna, ale należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Nie wolno podlewać ją roślin w trakcie największych upałów - mleko może skwaśnieć i jedynym efektem będzie nieprzyjemny zapach.

Trzeba również zdawać sobie sprawę, że nie każda roślina będzie zadowolona z mlecznego dodatku tak, jak np. paprotka. Zdecydowana większość woli rozwijać się w glebie lekko kwaśnej, a wapń zawarty w mleko zmienia ją w zasadową lub obojętną.

Zobacz także: Lek. Szprucińska zaszczepiła się, będąc w ciąży. Dziś mówi, dlaczego podjęła taką decyzję
Autor: KSA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić