Milena Górecka| 

Twarz, jak "księżyc w pełni"? To ważny sygnał od chorego narządu

2

Czy wiesz, że to twarz często zdradza pierwsze oznaki choroby Hashimoto? Oto kilka zmian w tym obszarze, które mogą o niej świadczyć.

Twarz, jak "księżyc w pełni"? To ważny sygnał od chorego narządu
Objawy Hashimoto mogą być nietypowe (Licencjodawca, Tatyana Aksenova)

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto, znana również jako przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest autoimmunologicznym zaburzeniem, w którym układ odpornościowy atakuje tarczycę.

To prowadzi do stanu zapalnego tarczycy i ostatecznie może spowodować niedoczynność tarczycy (hipotyreoza), czyli stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Symptomy choroby Hashimoto rozwijają się zazwyczaj powoli.

Zmiany, które widać na twarzy

Choroba Hashimoto, będąca autoimmunologiczną chorobą tarczycy, może prowadzić do wielu zmian widocznych na twarzy pacjenta. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest obrzęk twarzy i szyi, który wynika z zaburzonego metabolizmu i retencji wody w organizmie. Wyraźne zaokrąglenie sprawia, że osoby borykające się z Hashimoto często do wyglądu swojej twarzy używają określenia "księżyc w pełni".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Choroba Hashimoto. Wykonaj prosty test

Skóra na twarzy osób cierpiących na Hashimoto często staje się sucha, blada i wrażliwa, co jest bezpośrednim wynikiem niedoczynności tarczycy, prowadzącej do spowolnienia procesów metabolicznych. W niektórych przypadkach choroba Hashimoto może również przyczyniać się do wystąpienia zapalenia skóry twarzy, wywołując zaczerwienienia i dyskomfort.

Innym znaczącym objawem, który może wystąpić w przebiegu choroby Hashimoto, jest hirsutyzm, czyli owłosienie o męskim charakterze. Objawia się on wzmożonym wzrostem włosów na twarzy (np. pod nosem), a także na innych częściach ciała, gdzie zazwyczaj u kobiet włosy nie występują lub są rzadkie.

W przebiegu Hashimoto mogą pojawić się problemy z włosami na głowie — w tym przypadku dotyczy to jednak ich nadmiernego wypadania, osłabienia i łamliwości.

Inne objawy choroby Hashimoto

Dolegliwości i symptomy najczęściej wiążą się niedoczynnością tarczycy. Są to:

- problemy z pamięcią,

- depresja,

- nadmierne lub długotrwałe krwawienie miesiączkowe,

- ból stawów i sztywność,

- bóle mięśni i osłabienie,

- niewyjaśniony przyrost masy ciała,

- powiększenie języka,

- łamliwe paznokcie,

- zaparcia,

- zwiększona wrażliwość na zimno,

- zmęczenie i senność.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić