Adam Dudkiewicz| 
aktualizacja 

Zobacz, co wielebny ma w pucharku

1

Czy zastanawiało was, co właściwie piją księża odprawiając mszę? Zawartość pucharu ustala Kodeks Prawa Kanonicznego, jednak klerykom pozostawia się pewną swobodę. Zobaczmy więc, co piją księża.

Zobacz, co wielebny ma w pucharku
(iStock.com)

Na ołtarzu nie można postawić byle czego. Jakość trunku reguluje art.924 kodeksu, paragraf 3. Brzmi on następująco: "wino powinno być naturalne, z owocu winnego i nie zepsute". Co do kondycji - pełna zgodność - trunek nie może być zepsuty.

Ale co oznacza "naturalność"? Wino musi być wyprodukowane w 100 proc. z winnych gron. Nie mogą znajdować się w nim, np. domieszki jabłek czy malin. Ponadto napój nie może powstawać syntetycznie. Dyrektywa jest bardziej liberalna w jednym aspekcie - dozwala się siarkowanie.

*Kościoł zaostrzył kurs, jeśli chodzi o jakość wina mszalnego. *Rok temu, jako odpowiedź na nienależyte przestrzeganie artykułu 924, Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski (KKBiDS), wydała specjalną instrukcję dla księży. "Wskazania w sprawie materii Eucharystii" zobowiązują kleryków do sprawdzania, skąd dane wino pochodzi.

Duchowny musi poprosić sprzedającego o okazanie licencji, która jest wydawana przez biskupów. Sprzedawca licencję dostaje, jeśli jego dostawca jest zaprzysiężony i spełnia zasady podane przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Proces jest zatem długi i skomplikowany.

Produkując wino mszalne, będę sumiennie przestrzegał wszystkich norm wydanych przez Kościół, dotyczących materii Eucharystii oraz przepisów prawa winiarskiego mojego kraju” – to fragment przysięgi, którą musi złożyć winiarz.

Które marki najlepiej pasują do eucharystii?Jednym z lepszych smakowo i tańszych win, jest Ecclesia Moscatel, co można przetłumaczyć jako - Muskat kościelny. Kiperzy oceniają wino jako raczej słodkie i niesprawiające przykrości przy piciu. Butelka 0,75 litra, kosztuje 16 złotych. Kolejna pozycja, czyli Camino de Compostella Vino Blanco Semi Dulce nie napawa większym optymizmem, za to cieszy ceną. Jest ona o 3 zł niższa od poprzednika.

*Pragmatyzm mszalny nakazuje wybór jasnych win. *I tak też czyni większość księży. W przypadku rozlania, nie trzeba się martwić o wytrawianie czerwonej plamy z białego obrusa. Co więcej, kapłan, który z przyczyn zdrowotnych nie może napić się wina, może zastąpić je moszczem winnym. Wtedy spożywa on krew Chrystusa przez zanurzenie hostii w kielichu z winem.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić