Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Groźna choroba rozprzestrzenia się po Polsce. Sytuacja jest coraz gorsza

183

Zaraza szaleje. Jedni chcą się grodzić, inni na razie uważają to za zbędne. Padła pierwsza propozycja wybudowania płotu oddzielającego województwo świętokrzyskie od lubelskiego i podkarpackiego. Sprawa jest poważna.

Groźna choroba rozprzestrzenia się po Polsce. Sytuacja jest coraz gorsza
(Getty Images)

Świętokrzyskie planuje odgrodzić się od sąsiadów. Sytuacja jest poważna

Województwo świętokrzyskie zamierza odgrodzić się od lubelskiego i podkarpackiego. Chodzi o afrykański pomór świń. Sytuacja na południowym wschodzie kraju jest niepokojąca.

Postawią ogrodzenie na granicy województw?

Możliwe jest, że województwo świętokrzyskie odgrodzi się od sąsiadów. W środę w Lubelskiem zanotowano aż 56 ognisk ASF u świń (w całej Polsce jest 83) i 619 przypadków ASF u dzików. Aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, władze wojewódzkie myślą nad umieszczeniem ogrodzenia na granicy.

Płot na granicy województw jako element walki z ASF. Po konsultacjach między GLW i Wojewódzkim Sztabem Kryzysowym w Świętokrzyskim padła propozycja zbudowania płotu z siatki o długości ponad 100 km – poinformował Główny Inspektor Weterynarii.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Świętokrzyskie: Decyzja o montażu ogrodzenia nie została jeszcze podjęta. Trwają rozmowy

Planowane działania są zgodne z rekomendacją głównego lekarza weterynarii. Ogrodzenie będzie mieć ok. 70 km długości. Ma zahaczać o trzy województwa: podkarpackie, lubelskie i mazowieckie. Na razie nie są znane szczegóły techniczne, trwają w tej sprawie rozmowy – przekazała "Dziennikowi Wschodniemu" Ewa Łukomska, rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego.

Lubelskie: Twierdzą, że nie ma potrzeby montować ogrodzenia

Zupełnie inne podejście do tematu mają władze wojewódzkie i sanitarne w Lubelskiem. Uważają, że na razie nie jest to konieczne. Co więcej, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie podkreśla, że wewnętrzne grodzenie się na terenie Lubelszczyzny pozbawione jest jakiegokolwiek sensu.

Na obecnym etapie jakiekolwiek grodzenie u nas, czy też zamykanie przejść dla zwierząt nie ma najmniejszego sensu, ponieważ afrykański pomór świń jest już praktycznie w całym województwie – powiedział Paweł Piotrowski w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

Jak na razie, 7 września wojewoda lubelski wydał rozporządzenie o zwiększeniu liczby dzików do sanitarnego odstrzału.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić