o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Religia w szkołach. Większość Polaków jej nie chce, duchowny komentuje

1259
Podziel się

Zgodnie z wynikami badania, które przeprowadzono dla portalu o2.pl na platformie Ariadna, ponad połowa Polaków nie chce obowiązkowych lekcji religii w szkołach. Komentarza w tej sprawie udzielił na antenie programu #Newsroom rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Czy Kościół ma powód do zmartwień?

Religia w szkołach. Większość Polaków jej nie chce, duchowny komentuje
Czy lekcje religii powinny zostać wycofane ze szkół? (#Newsroom)
bDfnYdLp

Do przeciwników lekcji religii należy 62 proc. uczestników badania. Prym wiodą zwolennicy kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Polski. Stanowią oni aż 82 proc. osób, które oceniły obowiązek takich zajęć w szkołach negatywnie.

Lekcje religii w szkołach. Komentarz rzecznika Konferencji Episkopatu Polski

Na temat wyników badania wypowiedział się ks. dr Leszek Gęsiak. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przedstawił opinię Kościoła w programie #Newsroom Wirtualnej Polski.

bDfnYdLr

Zobacz też: Większość Polaków nie chce obowiązkowej religii w szkołach. Duchowny komentuje

Prowadząca na wstępie spytała, czy wyniki, które przedstawił portal o2.pl, są niepokojące dla Episkopatu. Duchowny przyznał, że należy im się dokładnie przyglądać. Jak jednak podkreślił, zaledwie kilka dni wcześniej na Jasnej Górze miała miejsce rozmowa na temat lekcji religii. Księża biskupi dyskutowali wówczas o poziomie zadowolenia uczniów z zajęć katechezy. Jeden z uczestników spotkania miał przytoczyć statystyki dotyczące zadowolenia uczniów z poszczególnych przedmiotów.

Ks. dr Gęsiak zauważył, że podopieczni są krytycznie nastawieni do większości zajęć obowiązkowych, a nie tylko lekcji religii. Jedynym przedmiotem, do którego aż 90 procent miało odnosić się pozytywnie, było wychowanie fizyczne.

(...) Mamy sytuację taką, że religia jest przedmiotem do wyboru (...) natomiast jeśli mówimy o tym, czy dzieci chcą, czy nie chcą uczestniczyć, to myślę, że spojrzenie na to, czy chciałyby uczestniczyć w zajęciach z matematyki, mogłoby tutaj być dobrym materiałem porównawczym – podkreślił ks. dr Gęsiak w rozmowie z prowadzącą #Newsroom.
bDfnYdLx

Dziennikarka dopytywała duchownego o powody niechęci dzieci i młodzieży do udziału w katechezie. Powołała się na własne doświadczenia z przeszłości, kiedy – w przeciwieństwie do obecnej sytuacji – na lekcjach religii można było spotkać komplet uczniów.

Tak, oczywiście, ta sytuacja jest monitorowana przez Kościół, my staramy się temu przyglądać i patrzeć, co się dzieje i rzeczywiście to nie jest tak, że poparcie dla zajęć religii jest powszechne – zapewnił ks. dr Gęsiak w programie #Newsroom.
bDfnYdLy

Ks. dr Gęsiak wskazywał, że jedną z przyczyn niechęci uczniów do katechezy jest dobrowolność. Ponieważ udział w lekcjach religii wynika z decyzji ucznia lub rodziców, a nie programu szkolnego, podopieczni mają szczególne trudności z mobilizacją. Jednocześnie duchowny położył nacisk na konieczność istnienia zajęć, na których dzieci i młodzież mogliby poznawać system wartości.

Natomiast ta rezygnacja często wynika z prostego faktu, że właśnie pewnej dobrowolności. (...) Jeden z postulatów (...) to by była pewna "obowiązkowa alternatywa", to znaczy jakieś zajęcia aksjologiczne, (...) które młody człowiek musiałby podjąć, gdzie uczyłby się pewnego systemu wartości. Takim przedmiotem mogłaby być etyka – wyraził opinię ks. dr Gęsiak w rozmowie z prowadzącą #Newsroom.

W programie #Newsroom duchowny wyraził nadzieję, że gdyby wybór między etyką a religią był obowiązkowy, większość osób zwróciłaby się w stronę drugich z zajęć. Na koniec przyznał jeszcze, że spadek zainteresowania katechezą wśród uczniów jest niepokojący, a Kościół zamierza podjąć kroki w celu naprawy sytuacji.

bDfnYdLz
Więc gdyby istniał wybór między religią a etyką, ale zajęcia byłyby obowiązkowe, wtedy mam nadzieję, że ta proporcja uczestniczących w zajęciach byłaby duża wyższa, niż w zajęciach etyki – zaznaczył ks. dr Gęsiak w programie #Newsroom.
bDfnYdLS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1259)
AAAAAAAA
miesiąc temu
Nareszcie społeczeństwo mądrzeje.
Marek
miesiąc temu
religia ... nie! religioznastwo .... tak !
ASIOR
miesiąc temu
Religii zgodnie z konstytucją nie powinno być w szkole a jeśli jest to każde wyznanie powinno mieć swoją w tym samym czasie albo podczas takiej lekcji powinno się uczyć o innych wyznaniach Jaka u nas w Polsce jest swoboda wyznania?? Żadna !!! Mój syn jest innego wyznania i musi dwie godziny tygodniowo siedzieć na świetlicy bo katolicy mają religie a potem jeszcze po południu jechać na swoją TOTALNA BZDURA I DYSKRYMINACJA !!! Skoro jest taka tolerancja to albo wszyscy mają ja w szkole na pierwszych lub ostatnich lekcjach albo dla wszystkich odbywa się przy kościele
bDfnYdLT
drugisort
miesiąc temu
"Oddzielić Kościół od Państwa" a Religię przenieść do sal katechetycznych. Odciąć kasę państwową. Traktować KK jak każdy inny podmiot. przestać płacić katechetom z publicznych pieniędzy. To co się dzieje to jawne "robienie wody z mózgu" obywatelom a nie wszyscy są katolikami.
Jan
miesiąc temu
Ksiądz zdaje się zapomniał że w Polsce jest obowiązek nauczania podstawowego i nie ma wyboru dowolności obecności na lekcjach. Co innego religia , ta nie może być obowiązkowa chociażby z tego względu że Konstytucja gwarantuje wolność wyznaniową . Po drugie co z wyznawcami innych religii i ateistami???
Najnowsze komentarze (1259)
Viola
miesiąc temu
Kiedyś lekcje religii odbywały się w salkach katechetycznych znajdujących się przy każdym kościele. Miały charakter i klimat, uczęszczały dzieci, które miały życzenie. Ale klerowi chciało się więcej - katecheci czy księża na uposażeniu etatowych nauczycieli w szkołach (kaska leci) a salki wynajęte za duże pieniądze na przeróżne działalności gospodarcze. I to była prawdziwa istota walki polskiego kościołą o religię w szkołąch a nie w salkach jak było kiedyś. Państwo zrobiło ogromny błąd dopuszczając do czegoś takiego. Powinien powstać ogólnopolski ruch na rzecz wytprowadzenia religii ze szkół i skończenia z nabijaniem kasy księżom i parafiom. Mówimy dosyć!!!!!!!!!!!!!!!!
Niestety
miesiąc temu
Możecie sobie NIE CHCIEĆ !
Babcia
miesiąc temu
Różnica między religią a matematyką jest taka, że matematyka to Wiedza............
katoliczka
miesiąc temu
Porównanie religii do matematyki.... Żenada straszna panie Gęsiak! Ja chodziłam na lekcje religii w salce katechetycznej - pełna dobrowolność, dlatego chodzili ci, co naprawdę CHCIELI, a nie byli przymuszani! Bez rozrabiaków, bez awantur z katechetą, bez tępej indoktrynacji jak teraz, nauczyliśmy się więcej O BOGU przez rok, niż teraz w szkole przez 12 lat! Nie było cyrków, co zrobić z uczniami, gdy zaczynała się kolęda! Teraz - zrobiliście z religii pałę (jak dżihadyści) do walenia nią po głowach niekatolików, zrobiliście z religii jeden z kajdanów opresji człowieka! I kiedyś KSIĘŻA TEŻ ŻYLI INACZEJ - SKROMNIEJ, BEZ TEGO WSZECHOBECNEGO DZIŚ PRZEPYCHU I POGARDY DLA LUDZI! HAŃBA WAM ZA TO!
Random
miesiąc temu
Czy te lekcje w ogóle mają sens? Przez całe gimnazjum i technikum u mnie jedyne co robiliśmy to krótkie, symboliczne notatki w razie jakby komuś zachciało się sprawdzić czy realizujemy materiał, symboliczne kartkówki tak z 2 razy w roku, zawsze z tego samego (przykazania, dary, sakramenty) również dla ściemy, że coś niby robimy i by ocen nie było tylko za zeszyt i "aktywność" , a reszta to oglądanie filmów, jakieś tam pogadanki na bierzące tematy, albo granie w szachy z katechetą
g hhhsdzre
miesiąc temu
Jakby rządziło PO , Tusk, Trzaskowski mielibyście islam w szkole i musiałyby sie dzieci uczyć o Allachu, nawet byście nie pisnęli slowem ze strachu, bo glowa by spadła, na Zachodzie już islam jest w szkołach nawet dzieci chrześcijańskie musza chodzić do meczetu ( poczytajcie sobie)a jak nie chca rodzice to mogą im dzieci zabrać
Darek
miesiąc temu
To nie wina Pana Trzaskowskiego i jego zwolenników!.. Od kiedy już są rozmowy na ten temat by naukę religii wyprowadzić ze szkoły do sal katechetycznych przy kościele, nie opłacanie tej nauki z funduszów podatkowych?!.. Za tej złej komuny więcej ludzi procentowo chodziło do kościoła niż dziś za tej "demokracji"!!..
Darek
miesiąc temu
Miejscem nauki religii jako przedmiotu powinna by sala katechetyczna przy kościele!..
bDfnYdLL
Mmmm
miesiąc temu
Która większość?? Ta którą ja znam chce religii w szkołach jak najbardziej 😄
Ona
miesiąc temu
Religia to wyznanie wiary, nie przedmiot na ocenę. I powinien być w kosciele
Wiedza
miesiąc temu
Ani religia, ani etyka, tylko religioznawstwo !
...
miesiąc temu
A według mojej platformy i według mojego sondażu wynik jest odwrotny. Te sondaże to brednie i manipulacja.
Piotr
miesiąc temu
Jestem ciekaw co powoduje takie przeswiadczenie, ze ludzie wybiora religie a nie etyke? Kosciol wraz z panstwem robia wszystko aby dzieci nie mialy alternatywy - brak etyki, lekcje religii w srodku dnia a nie jako pierwsza lub ostatnia lekcja, ksieza na rozpoczeciu i zakonczeniu roku szkolnego, a i tak im wyzsza klasa tym wyzszy odsetek odob rezygnujacych z tych zajec. Moze warto wrocic do religi w kosciolach i zobaczyc jak ona jest prowadzona...
Tak już jest
miesiąc temu
Nie dość że jeden z drugim nierób sam nic nie robi to jeszcze karze innym nie robić wymyślając dni 7-my dzień odpoczynku i w inne okazje zwane świętami. Biedny kraj w którym czarno-ubrani mają decydujący głos u rządzących.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić