Wiosną zrób tak z grzejnikiem. W sezonie grzewczym odetchniesz z ulgą

68

Trwa wiosna, a więc wielu Polaków przestaje przejmować się ogrzewaniem i nie dotyka kaloryferów i grzejników – poza czyszczeniem – aż do wiosny. W ten sposób popełniają błąd, który w przyszłości może okazać się bardzo kosztowny. Jak postąpić prawidłowo?

Wiosną zrób tak z grzejnikiem. W sezonie grzewczym odetchniesz z ulgą
Zrób to z grzejnikiem, a w sezonie grzewczym odetchniesz z ulgą (Getty Images, simpson33)

Ponieważ na dworze panuje już w miarę wysoka temperatura, ogrzewanie przestaje być potrzebne aż do jesieni. Większość Polaków ogranicza dbanie o kaloryfery i grzejniki do zakręcenia ich zaworów. Z danych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie wynika, że robi tak aż 90 proc. mieszkańców naszego kraju.

Ogrzewanie wiosną. Jak dbać o kaloryfery i grzejniki?

W rzeczywistości zakręcanie zaworów kaloryferów i grzejników to poważny błąd, który w przyszłości może skutkować koniecznością uiszczenia wysokiego rachunku. Z czego to wynika? Podobne postępowanie często skutkuje zapowietrzeniem się urządzenia, co bezpośrednio prowadzi do awarii.

Jak podaje portal Se.pl, w przypadku zapowietrzenia się kaloryfera czy grzejnika bardzo trudno naprawić tę usterkę samodzielnie. W rezultacie konieczne staje się wezwanie fachowca, który za podobną usługę potrafi wystawić naprawdę wysoki rachunek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Długoterminowa prognoza pogody. Czy maj przywita nas ciepłem?

Jak więc postąpić, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zapowietrzeniem się urządzenia? To proste – należy jeszcze wiosną lub latem odkręcić zawór, a następnie ustawić głowicę termostatu na "piątkę", czyli najwyższą wartość.

Niepisaną tradycją wśród mieszkańców Polski jest to, że kiedy termometr za oknem zaczyna wskazywać dodatnią temperaturę, przystępują do wiosennych porządków. Dobrym pomysłem byłoby skorzystanie z tej okazji, by wyczyścić także kaloryfery i grzejniki.

W zależności od tego, czy akurat używamy grzejników, czy kaloryferów, do czyszczenia może wystarczyć sam odkurzacz. W innym wypadku sięgnijmy po miękką gąbkę, tak, aby uniknąć zarysowania farby lub lakieru.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić