Jan Manicki
Jan Manicki| 

Wybuch supernowej. NASA udostępniła niesamowite zdjęcie z Teleskopu Hubble’a

107

W ciągu swojej 30-letniej misji kosmiczny Teleskop Hubble’a nie raz robił zapierające dech w piersiach zdjęcia. Tak było także i tym razem. Za jego pomocą, naukowcom udało się sfotografować falę wybuchu znajdującej się 2600 lat świetlnych od Ziemi supernowej.

Wybuch supernowej. NASA udostępniła niesamowite zdjęcie z Teleskopu Hubble’a
Naukowcom udało się sfotografować falę wybuchu supernowej (NASA, Leo Shatz)

Potężna eksplozja gwiazdy miała miejsce w gwiazdozbiorze Łabędzia. Gwiazda była mniej więcej 20 razy masywniejsza niż nasze Słońce. Jej wybuch nastąpił od dziesięciu do dwudziestu tysięcy lat temu.

Niesamowite zdjęcie przedstawia tylko część fali uderzeniowej, która powstaje po wybuchu gwiazdy. W ciągu tysiącleci które upłynęły od wybuchu supernowej, jej pozostałości zostały wystrzelone nawet na odległość 60 lat świetlnych od centrum eksplozji. Co ciekawe, szczątki gwiazdy nadal przemieszczają się w przestrzeni kosmicznej z zawrotną prędkością 350 kilometrów na sekundę.

Gdy powstały w wyniku wybuchu gwiezdny pył miesza się gazem międzygwiazdowym o niskiej gęstości, powstaje imponująca struktura przypominająca welon. To właśnie ona została uchwycona na fotografii.

W 1991 Teleskop Hubble’a również próbował uchwycić ową strukturę po wybuchu innej supernowej w gwiazdozbiorze Łabędzia, jednak rezultaty nie były aż tak spektakularne.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić