Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
A. M.
|

Kłęby dymu na olbrzymim obszarze. NASA pokazuje, skąd pochodzą

49
Podziel się:

Satelity NASA uchwyciły pochodzenie dymu, roztaczającego się na olbrzymim obszarze. Jak się okazuje, źródła pożarów znajdują się w wielu miejscach w głębi syberyjskiej dziczy. To tzw. "pożary zombie".

Kłęby dymu na olbrzymim obszarze. NASA pokazuje, skąd pochodzą
Zdjęcia satelitarne przedstawiają ogniska pożarów na Syberii (NASA)

NASA opublikowała ostatnio wyjątkowe zdjęcia satelitarne. Widać na nich dym, który rozciąga się na olbrzymim obszarze. Wiadomo, że jego źródłem są liczne pożary na odległej Syberii, kojarzonej raczej z niskimi temperaturami.

Płonące lasy tajgi i torfowiska zazwyczaj generują więcej dymu niż drzewa czy trawy. Pożary powodujące zamglenie na dużym obszarze są w dużej mierze sezonowe. Ich gaszenie jest trudne ze względu na małe zaludnienie Syberii i trudny dostęp.

Masy powietrza zdołały przenieść dym na olbrzymią odległość. Aż po drugiej stronie oceanu, w wielu miejscach Stanów Zjednoczonych, zauważalne było większe zamglenie.

"Pożary zombie"

Pożary torfowisk charakteryzują się tym, że zimą tlą się pod ziemią i pojawiają się na powierzchni ponownie wiosną, powodując ponowny wybuch pożarów znanych jako "pożary zombie", informują naukowcy z NASA.

Podwyższone temperatury na Syberii budzą niepokój. To m.in. z tego powodu dochodzi do licznych pożarów na tym obszarze. Wyjątkowo wysokie temperatury miały miejsce także w ubiegłym roku.

Zobacz także: Wypalali trawy. Wpadli przez policyjnego drona
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(49)
Siem pytam
2 lata temu
Kto zapłaci świadectwa emisyjne CO2?
Tylko Prawda
2 lata temu
Syberia jest wielka można tam umieścić wielu ludzi
adam
2 lata temu
dowiecie się jasności,jak zapłonie syberyjski metan, dziś w postaci lodu. Zieloni zgaszą go beretami, podobnie jak te torfowiska, bo planeta cierpi. Planeta daje sobie radę sama, zmiany na słońcu i tyle.
adam
2 lata temu
na pustyniach płonie gaz i ropa od tysięcy lat i nic się nie dzieje, podobnie jak podziemne pożary węgla.
Jas
2 lata temu
A wczoraj o ok Krasnojarska była burza z huraganem Drzewa waliły się na namioty i samochody. Też wiedzą?
jurek
2 lata temu
A jaka jest emisja CO2 do atmosfery? Dlaczego o tym sza? Chyba dlatego, żeby kasa się zgadzała w firmach.
poczekaj
2 lata temu
No jak ktoś Syberię kojarzy z niskimi temperaturami, jeszcze latem, to gratuluję.
naturysta
2 lata temu
Za palenie trawy kara 50 000 zł, lub kara więzienia z obowiązkową pracą ( kopalnia uranu ) 2 lata.
A28
2 lata temu
W srosunku do wieku ziemii. Czlowiek rozumy i cywilizacje ktore stworzyl sa jak ulamek milisekundy. Czyli jestesmy dla tej planety jak gwaltowna zabojcza choroba. Np dzuma. W przedziale kilku ostatni h wiekow. Zniczylismy ta planete nieodwracalnie. Za 50 lat bedzie nas ponad 10 miliardow. Bo w krajach 3-go świata nie ma systemu emerytalnego to robia po 7 dzieciakow. Takze Musk ma racje ze trzeba sie zabierac za znalezienie sposobu na ewakuacje. Szkoda ze czlowiek jest tak glupim gatunkiem
Klimek
2 lata temu
NASA ujawnia a mało kto wie że najwięcej energii w przeliczeniu na mieszkańca zużywają amerykanie i to są najwięksi truciciele świata.
celebryta
2 lata temu
Ratujmy lasy Australii! Eeeee, przepraszam, Syberii. A zresztą to chyba to samo?
Gość
2 lata temu
Ludzi nie jest za dużo na ziemi bo miejsca jest jeszcze dosyć. Ludzie nie szanują ziemi, nie doceniają i nie umieją współpracować dlatego musimy wymrzec. Na koronę lub coś innego.
Taki ...
2 lata temu
"pożar zombi" pilnie potrzebny jest na Kremlu, wszak tam też jest podobny "zombi"... a wiadomo przecież, że w Rosji ogień ogniem się gasi, jednocześnie podlewając bimbrem... OT I CAŁA CAKAPIA!
Mirka
2 lata temu
Czego się Ruscy nie dotkną, to wszystko zepsują.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić