o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
A. M.
|

Kłęby dymu na olbrzymim obszarze. NASA pokazuje, skąd pochodzą

49
Podziel się

Satelity NASA uchwyciły pochodzenie dymu, roztaczającego się na olbrzymim obszarze. Jak się okazuje, źródła pożarów znajdują się w wielu miejscach w głębi syberyjskiej dziczy. To tzw. "pożary zombie".

Kłęby dymu na olbrzymim obszarze. NASA pokazuje, skąd pochodzą
Zdjęcia satelitarne przedstawiają ogniska pożarów na Syberii (NASA)
bEqBiJvp

NASA opublikowała ostatnio wyjątkowe zdjęcia satelitarne. Widać na nich dym, który rozciąga się na olbrzymim obszarze. Wiadomo, że jego źródłem są liczne pożary na odległej Syberii, kojarzonej raczej z niskimi temperaturami.

Płonące lasy tajgi i torfowiska zazwyczaj generują więcej dymu niż drzewa czy trawy. Pożary powodujące zamglenie na dużym obszarze są w dużej mierze sezonowe. Ich gaszenie jest trudne ze względu na małe zaludnienie Syberii i trudny dostęp.

bEqBiJvr

Masy powietrza zdołały przenieść dym na olbrzymią odległość. Aż po drugiej stronie oceanu, w wielu miejscach Stanów Zjednoczonych, zauważalne było większe zamglenie.

"Pożary zombie"

Pożary torfowisk charakteryzują się tym, że zimą tlą się pod ziemią i pojawiają się na powierzchni ponownie wiosną, powodując ponowny wybuch pożarów znanych jako "pożary zombie", informują naukowcy z NASA.

Podwyższone temperatury na Syberii budzą niepokój. To m.in. z tego powodu dochodzi do licznych pożarów na tym obszarze. Wyjątkowo wysokie temperatury miały miejsce także w ubiegłym roku.

bEqBiJvx
Zobacz także: Wypalali trawy. Wpadli przez policyjnego drona
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqBiJvS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(49)
Siem pytam
rok temu
Kto zapłaci świadectwa emisyjne CO2?
Tylko Prawda
rok temu
Syberia jest wielka można tam umieścić wielu ludzi
adam
rok temu
dowiecie się jasności,jak zapłonie syberyjski metan, dziś w postaci lodu. Zieloni zgaszą go beretami, podobnie jak te torfowiska, bo planeta cierpi. Planeta daje sobie radę sama, zmiany na słońcu i tyle.
bEqBiJvT
adam
rok temu
na pustyniach płonie gaz i ropa od tysięcy lat i nic się nie dzieje, podobnie jak podziemne pożary węgla.
Jas
rok temu
A wczoraj o ok Krasnojarska była burza z huraganem Drzewa waliły się na namioty i samochody. Też wiedzą?
jurek
rok temu
A jaka jest emisja CO2 do atmosfery? Dlaczego o tym sza? Chyba dlatego, żeby kasa się zgadzała w firmach.
poczekaj
rok temu
No jak ktoś Syberię kojarzy z niskimi temperaturami, jeszcze latem, to gratuluję.
naturysta
rok temu
Za palenie trawy kara 50 000 zł, lub kara więzienia z obowiązkową pracą ( kopalnia uranu ) 2 lata.
A28
rok temu
W srosunku do wieku ziemii. Czlowiek rozumy i cywilizacje ktore stworzyl sa jak ulamek milisekundy. Czyli jestesmy dla tej planety jak gwaltowna zabojcza choroba. Np dzuma. W przedziale kilku ostatni h wiekow. Zniczylismy ta planete nieodwracalnie. Za 50 lat bedzie nas ponad 10 miliardow. Bo w krajach 3-go świata nie ma systemu emerytalnego to robia po 7 dzieciakow. Takze Musk ma racje ze trzeba sie zabierac za znalezienie sposobu na ewakuacje. Szkoda ze czlowiek jest tak glupim gatunkiem
Klimek
rok temu
NASA ujawnia a mało kto wie że najwięcej energii w przeliczeniu na mieszkańca zużywają amerykanie i to są najwięksi truciciele świata.
celebryta
rok temu
Ratujmy lasy Australii! Eeeee, przepraszam, Syberii. A zresztą to chyba to samo?
Gość
rok temu
Ludzi nie jest za dużo na ziemi bo miejsca jest jeszcze dosyć. Ludzie nie szanują ziemi, nie doceniają i nie umieją współpracować dlatego musimy wymrzec. Na koronę lub coś innego.
Taki ...
rok temu
"pożar zombi" pilnie potrzebny jest na Kremlu, wszak tam też jest podobny "zombi"... a wiadomo przecież, że w Rosji ogień ogniem się gasi, jednocześnie podlewając bimbrem... OT I CAŁA CAKAPIA!
bEqBiJvL
Mirka
rok temu
Czego się Ruscy nie dotkną, to wszystko zepsują.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić