Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Żołnierze zabili cztery żubry. List do MON z żądaniem "opanowania sytuacji"

17

W województwie podlaskim pod kołami wojskowych aut zginęły już cztery żubry. Mimo to konsekwencje wobec polskiej armii nie zostały wyciągnięte. Greenpeace Polska wystosowała petycję skierowaną do Ministerstwa Obrony Narodowej. Aktywiści chcą zmian.

Żołnierze zabili cztery żubry. List do MON z żądaniem "opanowania sytuacji"
(GETTY, NurPhoto)

Na początku listopada 2023 roku, pędzący samochód Żandarmerii Wojskowej zabił żubra na północy Puszczy Białowieskiej. Internet obiegło wówczas zdjęcie, na którym było widać dorosłego żubra, stojącego tuż przy martwym ciele młodego osobnika.

Żołnierz, który spowodował śmiertelny wypadek we wsi Stare Masiewo, nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

Śledztwo wykazało, że ciężarówka poruszała się z prędkością 40 km/h, jednak zeznania świadków sugerowały, że ciało potrąconego żubra wskutek uderzenia przeleciało w powietrzu kilkanaście metrów. Pojazd zatrzymał się dopiero około 20 metrów od miejsca tragedii - informuje lokalny portal "BiałystokOnline".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Żubr zabity przez wojskowego jelcza. Mieszkanka gorzko: demolują miejscowość i przyrodę

Żubry zginęły przez żołnierzy

Do następnego wypadku doszło zimą na drodze z Białowieży do Hajnówki. Jadący żołnierz potrącił przechodzące przez jezdnię stado żubrów. Jedno zwierzę zginęło na miejscu. Życia drugiego niestety nie dało się uratować - musiało zostać uśpione.

W kwietniu miał miejsce trzeci wypadek. Zawodowy żołnierz potrącił żubra, który zginął na miejscu. Do zdarzenia doszło na trasie z Supraśla do Krynek.

Lokalna społeczność ma dość. Pod koniec 2023 roku w pobliżu Hajnówki odbył się protest przeciwko działaniom wojska, które doprowadziły do śmierci żubrów.

Żubry są zwierzętami objętymi w Polsce ścisłą ochroną. W województwie podlaskim zamieszkuje ich największa populacja.

Jest petycja do MON

Greenpeace Polska wystosowała petycję skierowaną do Ministerstwa Obrony Narodowej. Organizacja domaga się zachowania należytego szacunku wobec środowiska, na obszarach, w których stacjonuje armia. Aktywiści żądają od MON "opanowania sytuacji".

Ochrona najcenniejszej przyrody powinna być oczywista w służbie publicznej. Domagamy się od naszej armii szacunku dla przyrody i wszystkich mieszkańców Puszczy - apelują aktywiści.

Puszcza Białowieska jest pod względem przyrodniczym najcenniejszym miejscem w Polsce. To dom dla wielu ważnych gatunków zwierząt. Jest także jedynym w naszym kraju przyrodniczym obiektem światowego dziedzictwa UNESCO.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić