Parentyfikacja. Groźne zjawisko ma destrukcyjny wpływ na dzieci

20

Niektóre dzieci są już od najmłodszych lat samodzielne i niezwykle zaradne. Często jednak noszą one na sobie ogromny ciężar. Tę krzywdę robią im niestety rodzice, którzy zamiast być dla nich opiekunami, sami wymagają opieki.

Parentyfikacja. Groźne zjawisko ma destrukcyjny wpływ na dzieci
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Ofiary zjawiska parentyfikacji to dzieci, które ze względu na niedojrzałość swoich rodziców lub wypadek losowy, stały się ich opiekunami. Często dotyczy to rodziców rozwiedzionych lub gdy jedno z nich jest chore.

Takie dziecko nie chce, by rodzic był zły lub smutny. W związku z tym wchodzi w role, które nie są odpowiednie dla jego wieku.

Dzieci, które muszą myśleć jak dorośli

Maluchy, których to dotknęło same sprzątają, gotują, a nawet robią zakupy. Często opłacają rachunki czy zajmują się młodszym rodzeństwem.

W oczach obcych ludzi są niezwykle zaradne i samodzielne. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wszystko co robi, robi po to, żeby przypodobać się rodzicowi i go odciążyć. Przez to jednak często nie ma czasu na zabawę i wchodzenie w relacje z rówieśnikami.

Wiąże się to z rozwojem wielu zaburzeń. Dziecko, które za wszelką cenę musi udowodnić wszystkim, że jest silne, wewnątrz może być niezwykle kruche. A to z kolei prowadzi do rozwoju chorób psychosomatycznych, takich jak astma czy problemy skórne.

Takim dzieciom często w dorosłym życiu towarzyszą zaburzenia emocjonalne i nieumiejętność budowania relacji. Osoba sparentyfikowana całe życie żyje problemami swojej rodziny. Często odczuwa poczucie winy. Jest narcyzem i perfekcjonistą.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić