Kobiety chętnie je stosują. Nie wiedzą, że aż tak mogą wpłynąć na mózg

13

Tabletki antykoncepcyjne zrewolucjonizowały medycynę, dając kobietom możliwość uprawiania seksu bez obaw, że zajdą w niechcianą ciążę. I choć są dziś jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, to jednak wywierają ogromny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale także psychikę.

Kobiety chętnie je stosują. Nie wiedzą, że aż tak mogą wpłynąć na mózg
(Getty Images)

Skutki stosowania tabletek hormonalnych

Psycholog, dr Sarah E Hill, autorka książki "Jak pigułka zmienia wszystko" przez lata stosowała antykoncepcję hormonalną. Wiedziała, że tabletki mają wpływ na jej organizm, jednak dopiero po ich odstawieniu uświadomiła sobie, jak wielkie piętno odcisnęły na jej psychice. Przede wszystkim jak tabletki zmieniły jej osobowość. Psycholożka stosowała antykoncepcję hormonalną z przerwami przez ponad 10 lat.

Pigułki sprawiają, że jesteś inną wersją siebie. Inną, niż gdybyś ich nie brała - przekonuje dr Sarah E Hill.

Rezygnacja z pigułek antykoncepcyjnych

Gdy państwo Hill zdecydowało, że nie chce posiadać większej liczby potomstwa, mąż Sarah zdecydował się na wazektomię - zabieg polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. To był moment, kiedy Sarah odstawiła antykoncepcję.

Od razu poczuła poprawę samopoczucia.

Nagle czułam się jakoś inaczej. Życie wydawało mi się ciekawsze, a przyszłość jaśniejsza, niż wcześniej. Znowu zaczęłam ćwiczyć i gotować, co wcześniej nie sprawiało mi przyjemności. Mam więcej energii i czuję się pewniejsza siebie. Czuję, jakbym obudziła się z wieloletniej drzemki - wyznaje psycholożka.

Poprawa samopoczucia zainspirowała Hill do przeprowadzenia badań sprawdzających wpływ antykoncepcji na mózg. Okazało się, że tabletki nie tylko wpływają na to, jak postrzegamy mężczyzn i seks, lecz także mają wpływ na nasze łaknienie, sposób kontrolowania emocji, odczuwanie agresji, jakość zawieranych znajomości, a także, co zaskakujące - mogą zmniejszyć sprawność intelektualną.

Wpływ tabletek hormonalnych na mózg

Ich działanie opiera się na dostarczaniu organizmowi sztucznie wytworzonych hormonów. Substancje te działają podobnie jak ich naturalne żeńskie odpowiedniki - estrogen i progestagen. Wywołują procesy biochemiczne, oddziałując na komórki, sterują czynnością narządów i tkanek w tym między innymi pracą mózgu - wyjaśnia psycholog Paulina Mikołajczyk z Centrum Medycznego Damiana.

Nie ma jednak dowodów naukowych dotyczących wpływu tabletek antykoncepcyjnych na rozwój depresji.

Zależność pomiędzy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a wystąpieniem depresji nie została jednoznacznie potwierdzona. Należy pamiętać, że depresja jest dziś powszechnie występującym zaburzeniem nastroju. [...] Być może pomocna okaże się zmiana środka antykoncepcyjnego. Organizm każdej kobiety jest inny, różny jest stopnień tolerancji na przyjmowane substancje hormonalne, dlatego bardzo istotny jest ich odpowiedni dobór - dodaje ekspert.

Autor: KGA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić