aktualizacja 

Popularny lek przeciwbólowy nie zbija gorączki. Po co go brać?

Naukowcy przekonują, że paracetamol nie zbija gorączki i nie łagodzi dreszczy. Po co więc go łykać?

Popularny lek przeciwbólowy nie zbija gorączki. Po co go brać?
(Shutterstock.com)

*Sprzedaje się go od 1955 roku, przepisuje go większość lekarzy, choć są dowody, że nie działa. *Sens łykania preparatów z paracetamolem poddają teraz pod wątpliwość akademicy z Nowej Zelandii. Przynajmniej, gdy chodzi o grypę.

Wbrew zapewnieniom brytyjskiej służby zdrowia, lek nie łagodzi gorączki ani innych symptomów grypy, jak na przykład bóle stawów - czytamy w "Daily Mail".

Nowozelandzki Medical Research Institute przeprowadził testy kliniczne na 80 chorych na grypę. Połowie podano placebo, połowie paracetamol. Nie zauważono zasadniczych różnic w temperaturze ciała oraz w poprawie samopoczucia.

Szczerze mówiąc, mieliśmy nawet obawy przed sztucznym obniżaniem gorączki. W końcu wirus grypy nie rozmnaża się w wysokiej temperaturze, a opanowuje wychłodzony organizm - stwierdziła dr Irene Braithwaite z MRI.

Do przeprowadzenia badań na ludziach skłoniły ją wyniki wcześniejszych testów na zwierzętach. Chorujące na grypę, którym podawano paracetamol i inne leki na obniżenie temperatury, częściej umierały. Ludziom nie zaszkodził, ale też nie pomógł. Inna sprawa, że naukowcy mogli wpłynąć na prawdziwość wyników - każdy z 80 chorych dostał wcześniej silny antygrypowy lek Tamiflu, a część osób z grupy placebo miała chroniczne problemy układu oddechowego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić