Będziemy żyć nawet 400 lat. To nieuniknione

Postęp medycyny oznacza, że już dziś są na świecie osoby, które będą żyć 135 lat. A 400 lat? To też możliwe - uważa geriatra profesor Rudi Westendorp.

Będziemy żyć nawet 400 lat. To nieuniknione
(Pixabay.com)

Sto lat i więcej to nieunikniona przyszłość. Zdaniem Westendorpa już dziś gdzieś na świecie narodziła się pierwsza osoba, która dożyje 135 lat. Mało tego. Mówi również o przyszłych ludziach obchodzących swoje 400. Urodziny.

Oczywiście musisz dysponować w tym celu pewnymi „częściami zamiennymi”, bo niektóre z oryginalnych zupełnie wysiądą, a inne się zepsują. I jeśli ich nie naprawimy, ciało umrze. Jednak jeszcze dwadzieścia lat temu nie potrafiliśmy naprawiać tych, które naprawiamy dzisiaj. Za dwie dekady będziemy potrafili zreperować te, których nie potrafimy obecnie. Proszę pomyśleć o soczewce ludzkiego oka. Dziś jej operacja to bułka z masłem. Biodro, kolano. Jeszcze trzydzieści lat temu nawet nie myślano o ich wymianie. A teraz? To rutynowy zabieg – czytamy w "Polska The Times".

Metoda na długowieczność. Profesor przedstawia kilka zasad „dobrego” starzenia się. Przede wszystkim umysł i ciało muszą być aktywne. To oznacza odpowiednią sprawność. Ma być lepsza niż ta, którą dziś prezentują ludzie starsi. Poza tym trzeba dbać zachowanie szczupłej sylwetki i stosowanie zróżnicowanej diety. Ostatnia rada to utrzymywanie kontaktów towarzyskich.

Nie znosimy starzenia, bo boimy się śmierci. Westendorp podkreśla, że dziś nie musimy już łączyć ich ze sobą. Starzejemy się wolniej niż kiedykolwiek przedtem. Być może widzieliśmy jak nasi dziadkowie umierają po siedemdziesiątce i nabraliśmy przekonania, że podzielimy ich los. Ale myśląc w ten sposób pokazujemy, że nie zdajemy sobie sprawy jak w ciągu kilku ostatnich dekad postępy medycyny i wzrost stopy życiowej zmieniły zasady gry.

Holender Rudi Westendorp to jeden z najwybitniejszych światowych ekspertów w dziedzinie starzenia. Obecnie wykłada medycynę geriatryczną na Uniwersytecie Kopenhaskim.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić