Czarnek chce uczyć, że "opłaca się mieć dzieci". Zmiany w szkołach

834

Przemysław Czarnek w trakcie środowej debaty z okazji Dnia Praw Rodziny mówił o "potężnym ataku na rodzinę". Podkreślił, że "dzieciom w szkole należy się porcja prawdziwych informacji o rodzinie". Z tego powodu priorytetem polityki oświatowej ma być jeden, konkretny przedmiot.

Czarnek chce uczyć, że "opłaca się mieć dzieci". Zmiany w szkołach
Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek (PAP, Piotr Nowak)

W środę odbyła się debata z okazji Dnia Praw Rodziny. Wzięli w niej udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak oraz przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska.

Czarnek w czasie debaty mówił o "potężnym ataku na rodzinę". Zwrócił uwagę, że tylko rodzina spełnia trzy zasadnicze funkcje: prokreacyjną, opiekuńczą i wychowawczą. "Bez rodziny nie ma przyszłości" - podkreślił.

Atak na rodzinę jest tak potężny, że dzieciom w szkole należy się porcja prawdziwych informacji o rodzinie - powiedział.

Czarnek o wychowaniu do życia w rodzinie

Minister edukacji i nauki mówił, jak ważne jest wzmacnianie przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie w szkołach. Wskazał, że jego zadaniem jest promowanie rodziny i przekonywanie młodych ludzi, że "opłaca się zakładać rodzinę, opłaca się wstępować w związek małżeński, opłaca się mieć dzieci".

Ten przedmiot może spełniać jeszcze lepszą rolę niż spełniał do tej pory. I dlatego wpisaliśmy go jako zasadniczy punkt naszej polityki oświatowej, po drugie uruchomiliśmy odpowiednie szkolenia podyplomowe dla nauczycieli, właśnie wychowania do życia w rodzinie, w ośrodkach doskonalenia nauczycieli - podkreślił.
Zrobiliśmy pierwsze kroki, żeby wychowanie do życia w rodzinie było bardziej popularne. Do tej pory było tak, że na ogół ten przedmiot mógł być umieszczony na początku albo na końcu zajęć w planie lekcji. Teraz daliśmy dyrektorom szkół i radom pedagogicznym pełną swobodą w tym względzie. Chcemy zachęcać młodzież i dzieci do tego, żeby brały udział w tych zajęciach - dodał.

Czarnek powiedział także, że na ukończeniu jest dyskusja o wydzieleniu odrębnej dyscypliny nauk o rodzinie. "Po to, żeby prostować wszystkie te fałsze, kłamstwa na temat rodziny, które w ostatnim czasie w Polsce i na świecie są bardzo mocno popularyzowane" - stwierdził.

Zobacz także: Czarnek o swojej działalności w MEiN: Porażek nie widzę żadnych

Autor: NB
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić