Po tym pies rozpozna, czy jesteś zestresowany. Nigdy byś nie zgadł

15

Psy rozumieją więcej, niż mogłoby się wydawać nawet najbardziej oddanym opiekunom. Są w stanie między innymi rozpoznać, czy dana osoba jest zestresowana. W jaki sposób? Wskaźnikiem okazuje się coś, na co nie zwracamy uwagi w kontaktach ze zwierzętami.

Po tym pies rozpozna, czy jesteś zestresowany. Nigdy byś nie zgadł
Opiekujesz się psem? Po tym czworonóg rozpozna, czy znajdujesz się pod wpływem stresu (Getty Images, Sally Anscombe)

Nie bez powodu psy nazywa się "najlepszymi przyjaciółmi człowieka". Towarzyszą nam nie tylko jako zwierzęta domowe, lecz także m.in. pomagają funkcjonariuszom policji szukać osób zaginionych czy wykrywają zakazane substancje. Jedną z najcenniejszych umiejętności, które posiadają, jest węch.

Po tym psy rozpoznają stres. To nie koniec ich umiejętności

Na podstawie ostatnich badań naukowych wysunięto wniosek, że psy są w stanie również wyczuć, czy dana osoba się stresuje. Nie robią tego jednak, obserwując zachowanie danej jednostki.

Jak informuje BBC, psy są w stanie wyczuć, czy dana osoba znajduje się pod wpływem stresu, po zapachu oddechu i potu. Naukowcy doszli do takich wniosków, badając zachowanie czterech czworonogów — opiekunowie zgłosili się z nimi na ochotnika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Pierwszy taki pies w Polsce. Po 9 latach pracy odchodzi na emeryturę

W toku badań okazało się, że psy są w stanie wskazać próbkę potu lub oddechu, którą pobrano od zestresowanej osoby. Czworonogom udało się to w trakcie aż 650 z łącznie 700 takich prób. Testy poprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Queen’s w Belfaście, a ich wynikami podzielili się w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Plos One".

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki ich odkryciu uda się skuteczniej przeprowadzać szkolenia psów. Szczególnie — tych czworonogów, które są przygotowywane do pracy z osobami wymagającymi specjalnego traktowania czy dogoterapii.

Posiadamy wiele dowodów na to, że psy potrafią wyczuwać zapachy u ludzi, którzy cierpią na pewne schorzenia lub choroby — ale nie posiadamy zbyt wiele dowodów na to, że są one w stanie wyczuć zmiany naszego stanu psychicznego — podkreśliła Clara Wilson, która przewodziła badaniom (BBC).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić