Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 

Zapewnią długowieczność. Lekarz mówi, jak dożyć 120 lat

26

Zdaniem lekarza Philipa Borga średnią długość życia można z powodzeniem wydłużyć z 84 lat na 120 lata. Kluczem ma być rezygnacja z tzw. "medycyny choroby" oraz kilka nawyków, które już dziś możemy wdrożyć do swojej codziennej rutyny.

Zapewnią długowieczność. Lekarz mówi, jak dożyć 120 lat
Lekarz mówi, co zrobić, by dożyć 120 lat (Getty Images, Getty Images)

Zmiana modelu medycyny

Radiolog, który zajmuje się onkologią interwencyjną w jednym z manchesterskich szpitali - Philip Borg - specjalizuje się w długowieczności.

Jego zdaniem kluczem do dłuższego i zdrowszego życia jest zmiana modelu medycyny. Dziś, w większości krajów panuje trend, wynikający również z niedoboru zasobów finansowych i ludzkich, który ukierunkowany jest na leczenie choroby, która już się pojawi i daje konkretne objawy.

Zdaniem Philipa Borga medycyna powinna zostać ukierunkowana na profilaktyczne wykrywanie schorzeń, które mogą doprowadzić do śmierci, zanim jeszcze zdążą się jakkolwiek objawić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadchodzi wielka fala modernizacji budynków. Na co zwrócić uwagę?

Zdarza się, że diagnoza pojawia się na tyle późno, że pełne wyleczenie nie jest możliwe, a jakość życia pacjenta spada, w krótkim czasie doprowadzając do jego śmierci.

Misją radiologa jest szerzenie medycyny prewencyjnej zarówno wśród lekarzy, jak i wśród pacjentów. Choroby przewlekłe na ogół nie pojawiają się nagle – zwykle rozwijają się przez kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Wdrożenie działań prewencyjnych mogłoby im zapobiec lub znacznie zahamować ich rozwój, a to przecież one odpowiedzialne są za większość zgonów osób po 50. roku życia.

Nikt nie chciałby żyć 120 lat, jeśli miałby być obłożnie chory i niezdolny do robienia rzeczy, które kocha – mówi lekarz, przekonując, że celem medycyny długowieczności jest nie tylko przedłużenie życia, ale również ograniczenie spadku jego jakości, który to spadek zazwyczaj pojawia się wraz z wiekiem i nabytymi schorzeniami.

Filary długiego życia

Podczas NUTRITION 2023, flagowego dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia, które odbyło się w dniach 22-25 lipca w Bostonie, przedstawiono wyniki analizy dokumentacji medycznej i kwestionariuszy zebranych w latach 2011-2019 od 719 147 osób zapisanych do programu Veterans Affairs Million Veteran Program.

Naukowcy przeanalizowali nawyki, które sprzyjały długowieczności uczestników programu.

Wśród nich znalazły się aktywność fizyczna, brak uzależnienia od opioidów, rezygnacja z palenia tytoniu, umiejętność radzenia sobie ze stresem, zdrowa dieta, higiena snu i pozytywne relacje społeczne.

Okazuje się, że wyrobienie sobie tych nawyków nawet w późnym wieku pozytywnie wpływa na jakość i długość życia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić