Pokazali, co dzieje się w Tatrach. Ludzie łapią się za głowy

211

Przyroda w Tatrach powoli budzi się do życia. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, na Hali Gąsienicowej pojawiły się już pierwsze bazie – jeden z najpiękniejszych symboli wiosny. Nie musimy wierzyć na słowo, bo na Facebooku opublikowano niezwykłe zdjęcie, choć wręcz zadziwiające, jak na drugą połowę lutego. Dotąd o tej porze w górach królowała zima.

Pokazali, co dzieje się w Tatrach. Ludzie łapią się za głowy
Przyroda w Tatrach budzi się do życia. Wiosna już za pasem (Facebook, Pixabay, TPN, Bogusława Filar)

Trwają jeszcze ferie zimowe, tymczasem aura w górach zrobiła się iście wiosenna. Wyszło słońce, śnieg topnieje, a przyroda budzi się do życia. Kto wytęży wzrok, spacerując po górskich szlakach, na pewno to dostrzeże. A mamy przecież połowę lutego, czyli czas, gdy zima panowała w Tatrach bezapelacyjnie. Tak było w latach ubiegłych.

Spacerując tatrzańskimi dolinami możemy już dostrzec pierwsze oznaki wiosny. W Dolinie Kościeliskiej zakwitły już kaczeńce, a wzdłuż górskich potoków, w dolinach reglowych pojawiają się kwitnące lepiężniki. Na krokusy jest jeszcze za wcześnie, chociaż na Podhalu, w okolicach Zakopanego na nasłonecznionych stokach pierwsze krokusy zaczynają się już przebijać. Abyśmy mogli podziwiać krokusowe dywany, to jeszcze musimy zaczekać około dwóch miesięcy – powiedział PAP Tomasz Zając, przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Warunki w Tatrach. "Bardziej to przypomina wiosnę niż zimę"

Na krokusowe dywany trzeba jeszcze poczekać, pojawiły się już za to pierwsze bazie - a fachowo mówiąc: puchate kwiatostany wierzby - które są jednym z najbardziej charakterystycznych zwiastunów wiosny. Tatry także budzą się więc z zimowego snu.

Pokazali niezwykłe zdjęcie z polskich Tatr

Tatrzański Park Narodowy opublikował na Facebooku zdjęcie z Hali Gąsienicowej. Widać na nim niewielkie puchate kuleczki, które pojawiły się na gałęziach. Tu nie ma mowy o pomyłce, wiosna zawitała również w Tatrach. I to tak szybko, jak chyba nigdy do tej pory.

Co wy na to? Wiosna! Pomimo zimowych warunków nadal panujących wyżej w Tatrach, na Hali Gąsienicowej pojawiły się już bazie! – czytamy w poście Tatrzańskiego Parku Narodowego na Facebooku.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

"Jeden z piękniejszych zwiastunów wiosny", "Niesamowite" – czytamy w komentarzach. Ale nie wszyscy internauci są zachwyceni tym widokiem. Nie chodzi o samo zdjęcie, a fakt, że "kotki" pojawiły się już teraz. "Czy tylko mnie przeraża postępujące ocieplenie klimatu?" – dopytuje jedna z internautek.

Faktycznie, najczęściej pierwsze bazie pojawiają się w marcu, zdarza się jednak, że możemy je znaleźć już w lutym. Pojawiają się najczęściej na przełomie zimy i wiosny, gdy mrozy ustępują i temperatura wzrasta. A trzeba wspomnieć, że w tym roku luty jest wyjątkowo ciepły.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić