Wiktoria Policha
Wiktoria Policha| 

Skażenie Odry. MPWiK wydało oświadczenie

277

Woda w Odrze jest skażona. W rzece znaleziono tony śniętych ryb. Mówi się o katastrofie ekologicznej. Wrocławskie MPWiK wydało oświadczenie dotyczące wody w kranach.

Skażenie Odry. MPWiK wydało oświadczenie
Kostrzyn nad Odrą, 10.08.2022. Śnięte ryby w Odrze w Kostrzynie nad Odrą. Skażenie Odry. Wrocławskie MPWiK wydało oświadczenie (PAP, PAP/Lech Muszyński)

Od kilku dni w mediach pojawiają się informacje o zanieczyszczonej Odrze. Do rzeki trafiła szkodliwa substancja. Woda jest zanieczyszczona. Sprawą zajmują się odpowiednie służby.

W odrze znajdowane są śnięte ryby. Z rzeki wyłowiono ich już blisko dziewięć ton. - Wyłowienie śniętych ryb z Odry może wynikać z wpuszczenia do rzeki toksycznych substancji, takich jak ścieki, chemikalia czy inne tego typu rzeczy. Na razie nie wiemy, co to za substancja, ale zostały już pobrane próbki do badań - przekazała "Wirtualnej Polsce" Marta Gregorczyk z Greenpeace Polska.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zapewnia, że Odra badana jest codziennie. - Aktualne wyniki nie potwierdzają obecności substancji toksycznych, w tym mezytylenu, na całym badanym odcinku rzeki, obejmującym pięć województw - czytamy w komunikacie. Dokładna przyczyna skażenia nie jest jeszcze znana. Za zatrucie mogą odpowiadać zakłady przemysłowe, o czym pisał m.in. "Onet".

Skażenie Odry. MPWiK wydało oświadczenie

W związku z katastrofą ekologiczną na Odrze, oświadczenie wydało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Pływanie w rzece, dotykanie skażonej wody, czy spożywanie złowionych w niej ryb może być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Co z wodą w kranach?

Wrocławskie MPWiK uspokaja. Woda w kranach jest bezpieczna. - W związku z ostatnimi doniesieniami o obecności substancji toksycznych w Odrze, informujemy, że w żaden sposób nie wpływa to na jakość wody, którą dostarczamy do Państwa kranów. Woda jest bezpieczna - czytamy w oświadczeniu.

Woda, którą uzdatniamy pobierana jest z Oławy i Nysy Kłodzkiej, a nie z Odry. Zanim trafi do kranów przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania, a nasze laboratorium w ciągu roku pobiera 10 tys. próbek i wykonuje 100 tys. analiz wody. To że gotowy produkt jest zdatny do spożycia potwierdzają również niezależne kontrole Sanepidu.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Piesek utknął na krze we Wrocławiu
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić