To już pewne. TPN publikuje nagranie

4

W Tatrach niedźwiedzie wybudziły się już z zimowego snu. "Tak, możemy potwierdzić, że w połowie lutego obudziły się niedźwiedzie w Tatrach. Jeden z nich opuścił swoją gawrę" - informuje Tatrzański Park Narodowy. Przy okazji przyrodnicy pokazali, jak wygląda gwara drapieżnika.

To już pewne. TPN publikuje nagranie
Gwara niedźwiedzia. (Facebook)

Coraz dłuższe i cieplejsze dni zwiastują nadejście wiosny. W Tatrach przyrodnicy odkryli puste gwary, które świadczą o tym, że zwierzęta te wybudziły się już z zimowego snu.

Młody samiec po wyjściu nałamał gałęzi i zrobił sobie barłóg – przecież to nic fajnego leżeć bezpośrednio na śniegu i to jeszcze będąc tak głodnym - informują pracownicy TPN.

Służby TPN monitorowały oddalenie się niedźwiedzia na odległość kilku kilometrów. "Tylko mając pewność, że nie ma go w pobliżu, mogły zajrzeć do gawry. Pamiętajcie, to trudny czas dla tych zwierząt, które po okresie snu zimowego i długiego postu szukają pożywienia (padłych w zimie jeleni czy zasypanych lawinami kozic), dlatego tak ważne jest, abyśmy respektowali ich przestrzeń i naturalne potrzeby" - przypomina TPN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Hybrydowym wozem nad Morskie Oko. ''Lepiej dla środowiska i dla zwierząt''

Nagranie kryjówki niedźwiedzia zrobiło duże wrażenie na internautach. "Kawalerka jak się patrzy" - czytamy w komentarzach.

Specjaliści przypominają, jak powinniśmy się zachować, gdy spotkamy niedźwiedzia. W przypadku spotkaniu z niedźwiedziem należy zachować spokój i wycofać się.

Bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego unikajcie nagłych ruchów i nie podchodźcie, by zrobić zdjęcia, nie rzucajcie też żadnego jedzenia w kierunku zwierzęcia. Podczas wycieczek pamiętajcie o śmieciach – zabierajcie ze sobą wszelkie pozostałości po jedzeniu i wyrzucajcie je w wyznaczonych miejscach poza obszarem Parku - podkreśla TPN.

Wędrowanie tylko po wyznaczonych szlakach oraz powrót z gór przed zmrokiem pozwolą podziwiać piękno tatrzańskiej przyrody, z szacunkiem dla życia dzikich zwierząt, które mają tutaj swój dom

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić