aktualizacja 

9-osobowa rodzina trafiła do szpitala. Dramat na Podkarpaciu

33

Służby ratunkowe musiały interweniować we wsi Makowiska (woj. podkarpackie). W mieszkaniu w budynku wielorodzinnym 9-osobowa rodzina zatruła się tlenkiem węgla. Niewątpliwie zdarzenie może być przestrogą dla innych.

9-osobowa rodzina trafiła do szpitala. Dramat na Podkarpaciu
Rodzina trafiła do szpitala (zdjęcie ilustracyjne) (YouTube)

Dramatyczne doniesienia ze wsi Makowiska na Podkarpaciu. 14 grudnia po godzinie 19:00 służby ratunkowe interweniowały w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym, gdzie mieszkała 9-osobowa rodzina. U dwojga dorosłych i siedmioro dzieci w wieku od 5 miesięcy do 16 lat wystąpiło podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla.

Decyzję lekarza wszyscy zostali zabrani do szpitala na badania. Byli przytomni - powiedział portalowi rmf24.pl bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Klapa ludzi Morawieckiego? "To postępująca erozja"

Sytuacja w Makowiskach mogła mieć tragiczny finał. Toksyczny tlenek węgla ulotnił się najprawdopodobniej z łazienki. To właśnie w tym pomieszczeniu zlokalizowany był gazowy piecyk służący do podgrzewania wody.

Tlenek węgla ogromnym zagrożeniem

Sezon grzewczy niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Nieszczelne instalacje grzewcze doprowadziły w przeszłości do niejednej tragedii. Tlenek węgla stanowi ogromne zagrożenie dla człowieka, gdyż jest bezbarwny i bezwonny, ale za to silnie trujący. Do organizmu dostaje się przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi. Zatruci mogą doznać uszkodzenia mózgu oraz innych narządów lub nawet umrzeć.

Statystyki okazują się bezlitosne. Podkarpaccy strażacy od początku października wyjeżdżali już do 44 interwencji związanych z wyciekiem tlenku węgla. Straż pożarna zwraca uwagę na elementy, które mogą to powodować. Są to przede wszystkim niesprawne palniki lub piecyki gazowe, niedrożne przewody kominowe, czy nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja pomieszczeń.

Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić