o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

98-letni weteran poszukuje innych ocalałych współwięźniów

179
Podziel się

98-letni weteran ze Szkocji przez 5 lat był więziony w nazistowskich obozach. Raz udało mu się uciec i ukrywał się podając się za Polaka. Teraz były więzień wojenny poszukuje innych ocalałych żołnierzy, z którymi mógłby wymienić się doświadczeniami.

98-letni weteran poszukuje innych ocalałych współwięźniów
(Getty Images, Galerie Bilderwelt)
bEJtKZvV

James Johnstone zaciągnął się do Royal Engineers w 1937 r., gdy miał zaledwie 16 lat. 2 lata później został powołany do 51. Highland Division i skierowany na walki we Francji. Po bitwie pod St. Valery w czerwcu 1940 r., wielu żołnierzy trafiło do nazistowskiej niewoli. Pojmanych zmuszono do przejścia setek kilometrów przez Belgię i Holandię do obozu Stalag w Niemczech.

W obozach pracy w Polsce i Niemczech Johnstone pracował po 12 godzin dziennie. W czerwcu 1943 r. wraz z innym jeńcem wojennym, Jackie Lockwoodem, udało mu się uciec z obozu. Przez 2 tygodnie ukrywał się podając się za polskiego cywila.

2 lata później Szkot trafił do innego obozu w Niemczech. Wraz z trzema Brytyjczykami ponownie podjął próbę ucieczki. Po wojnie Johnstone służył w Royal Engineers Territorial Army, a później pracował jako urzędnik państwowy.

bEJtKZvX
Zobacz także: Zobacz także: List z czasów zimnej wojny. Niezwykłe odkrycie u wybrzeży Alaski

98-letni weteran chciałby móc spotkać się z innymi ocalałymi współwięźniami. Apeluje do nich, lub do ich rodzin o skontaktowanie się z nim poprzez organizację charytatywną Scottish War Blinded.

Wiele osób mówi: „Jimmy, masz cholerną determinację”. Twierdzą, że miałem niezwykłe i bardzo interesujące życie - mówi STV James Johnstone.

bEJtKZwd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEJtKZwy
KOMENTARZE
(179)
Pawel
2 lata temu
Nie znam. Nie oceniam
pepa
2 lata temu
Trafił do nazistowskiej niewoli . Jaka to nazistowska niewola ? wiem o japońskiej , niemieckiej,amerykańskiej ,chińskiej , rosyjskiej ale nazistowskiej nie kojarzę. Co to za portal ? Polski chyba nie to czemu piszą po polsku
MF
2 lata temu
Trochę późno się opamiętał! Może w zaświatach?
bEJtKZwz
STOP hejtowi ...
2 lata temu
propaganda antyPolska, beznadzieja historia że 98 latek poszukuje kolegów z wiezienia i co oni mają 100 lat? ale nagłówki propagandowe "więziony w Polsce" chce pomóc innym więźniom "z którymi mógłby wymienić się doświadczeniami"
zgr-edo
2 lata temu
wedle polskich katolaków, już lada chwila spotka swich towarzyszy niedoli w niebie.
prawda
2 lata temu
W niemieckich obozach! To nie żadni naziści tylko Niemcy!
Zbig
2 lata temu
Autorka bardzo "nie kumata"
OBSERWATOR
2 lata temu
nie więziono go w Polsce tylko podawał się za Polaka to jest delikatna różnica,nie róbmy z nas POLAKÓW OPRAWCÓW
Zbig
2 lata temu
"W czerwcu 1943 r. wraz z innym jeńcem wojennym, Jackie Lockwoodem, udało mu się uciec z obozu. Przez 2 tygodnie ukrywał się podając się za polskiego cywila. 2 lata później Szkot trafił do innego obozu w Niemczech". Uciekł w czerwcu 1943 r. Dwa lata później trafił do innego obozu w Niemczech. Dwa lata od czerwca 1943 r. daje nam czerwiec 1945 r. II wojna zakończyła się 8 maja 1945 roku. To kto go zamknął w obozie i czyj to był obóz ?
Dziadek
2 lata temu
obudził się rychło w czas jak te mamuśki z USA molestowane 40 lat temu.
woo
2 lata temu
w życiu codziennym trudno znaleźć 100 latka, ale radzę mu aby w sądach poszukał
Kapsel
2 lata temu
Tytuł artykułu to totalny kretynizm. I manipulacja. Współczuję pani Natalio B.
gnago
2 lata temu
rychło w czas. Zdziecinnienie?
bEJtKZwr
lin
2 lata temu
więziono go w rzeszy niemieckiej
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić