Natalia Bogucka| 

98-letni weteran poszukuje innych ocalałych współwięźniów

217

98-letni weteran ze Szkocji przez 5 lat był więziony w nazistowskich obozach. Raz udało mu się uciec i ukrywał się podając się za Polaka. Teraz były więzień wojenny poszukuje innych ocalałych żołnierzy, z którymi mógłby wymienić się doświadczeniami.

98-letni weteran poszukuje innych ocalałych współwięźniów
(Getty Images, Galerie Bilderwelt)

James Johnstone zaciągnął się do Royal Engineers w 1937 r., gdy miał zaledwie 16 lat. 2 lata później został powołany do 51. Highland Division i skierowany na walki we Francji. Po bitwie pod St. Valery w czerwcu 1940 r., wielu żołnierzy trafiło do nazistowskiej niewoli. Pojmanych zmuszono do przejścia setek kilometrów przez Belgię i Holandię do obozu Stalag w Niemczech.

W obozach pracy w Polsce i Niemczech Johnstone pracował po 12 godzin dziennie. W czerwcu 1943 r. wraz z innym jeńcem wojennym, Jackie Lockwoodem, udało mu się uciec z obozu. Przez 2 tygodnie ukrywał się podając się za polskiego cywila.

2 lata później Szkot trafił do innego obozu w Niemczech. Wraz z trzema Brytyjczykami ponownie podjął próbę ucieczki. Po wojnie Johnstone służył w Royal Engineers Territorial Army, a później pracował jako urzędnik państwowy.

Zobacz także: Zobacz także: List z czasów zimnej wojny. Niezwykłe odkrycie u wybrzeży Alaski

98-letni weteran chciałby móc spotkać się z innymi ocalałymi współwięźniami. Apeluje do nich, lub do ich rodzin o skontaktowanie się z nim poprzez organizację charytatywną Scottish War Blinded.

Wiele osób mówi: „Jimmy, masz cholerną determinację”. Twierdzą, że miałem niezwykłe i bardzo interesujące życie - mówi STV James Johnstone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić