Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Kamil Karnowski14.06.18 (07:34)

Albert Einstein rasistą. Opublikowali pamiętniki, które nie pozostawiają złudzeń

Wspomnienia wybitnego naukowca z podróży po Azji w latach 1922-1923 pełne są rasistowskich uwag. Pamiętniki, które zostały właśnie opublikowane przez Princeton University Press wzbudzają ogromne kontrowersje.
East News

Poglądy zawarte w pamiętnikach są dalekie od publicznego wizerunku Einsteina. Był powszechnie uważany nie tylko za wielkiego fizyka, ale także ikonę humanitaryzmu. To on nazwał niegdyś rasizm "chorobą białych ludzi". Tymczasem w swoich wspomnieniach pisał o Chińczykach w bardzo niewybredny sposób - donosi "The Guardian".

Ten naród bardziej przypomina roboty niż ludzi. To przedsiębiorczy, brudni i tępi ludzie. Nie siedzą na ławkach, gdy jedzą, ale przykucają niczym Europejczycy, którzy wypróżniają się w lesie - opisuje Einstein.

REKLAMA

Od Einsteina dostało się także chińskim kobietom. W swoich wspomnieniach opisywał je jako mało urodziwe. Na tyle, że nie mógł zrozumieć, jak to możliwe, że mężczyźni chcą mieć z nimi dzieci. Pamiętniki opisują też podróż na Sri Lankę, której mieszkańcy "niewiele robią i niewiele potrzebują", a do tego "żyją w wielkim brudzie i smrodzie na poziomie gruntu".

Zobacz także: Przełomowe odkrycie na Marsie. NASA ogłosiła je na konferencji

Nawet dzieci są pozbawione ducha i wyglądają na tępe. Byłaby szkoda, gdyby ci Chińczycy wyparli wszystkie inne rasy - dodaje Einstein w pamiętnikach.

To pierwsze anglojęzyczne wydanie pamiętników. Nawet ich tłumacz, Ze'ev Rosenkranz, był zaskoczony treścią niektórych wpisów. Ocenił, że rasizm, choć w tamtych czasach był mniej potępiany, to nie był powszechnym poglądem.

Einstein uważał obcą rasę za zagrożenie, a to jeden z wyznaczników rasizmu - zauważa Rosenkranz.

Albert Einstein był Niemcem żydowskiego pochodzenia. W latach 30. emigrował do Nowego Jorku, a w 1940 r. otrzymał obywatelstwo USA. Kilka lat temu jego wizerunek wykorzystano w kampanii UNHCR, jednostki ONZ zajmującej się uchodźcami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij