Radosław Opas
|
aktualizacja

Alkohol niszczy mózg nawet, gdy przestaniesz pić. Nie ma regeneracji

137 reakcji
0
0
137
Podziel się

Naukowcy z Hiszpanii i Niemiec dowiedli, że alkohol ma negatywny wpływ na ludzki mózg nawet po całkowitym odstawieniu napojów alkoholowych. Tym samym zaprzeczyli poprzednim ustaleniom, jakoby miał on się regenerować od pierwszego dnia abstynencji.

Alkohol niszczy mózg nawet, gdy przestaniesz pić. Nie ma regeneracji
(iStock.com, Сергей Марков)

Badania prowadzone były na osobach uzależnionych. Sprawdzono, jak zmieniał się ich mózg po tym, jak całkowicie odstawili alkohol – podaje serwis medicalnewstoday.com.

Uszkodzenia mózgu utrzymywały się nawet 6 tygodni po odstawieniu alkoholu. Naukowcy z Instytutu Neurologii Hiszpańskiej Narodowej Rady Badań Naukowych oraz ich współpracownik z niemieckiego Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Mannheim byli zaskoczeni wynikami.

Ważnym aspektem naszego badania jest to, że uczestniczący w nim pacjenci brali udział w klinicznym programie detoksykacji, więc byli cały czas pod kontrolą. To dawało gwarancję, że nie pili oni alkoholu. Faza abstynencji mogła być więc dokładnie obserwowana – powiedziała kierująca projektem dr Santiago Canals.

Zmiany zachodzą w konkretnych obszarach mózgu. Alkohol ma negatywny wpływ na prawą półkulę i przednich częściach mózgu, m.in. w spoidle wielkim, które odpowiada za komunikację pomiędzy półkulami. Uszkadza też przede wszystkim istotę białą, która ma istotny udział np. podczas uczenia się i poznawania nowych rzeczy.

Badanie Hiszpanów i Niemca zaprzeczyło wynikom poprzedniej analizy. Wcześniejsze badania wykazały, że mózg zaczyna się regenerować już w momencie, gdy przechodzi się w stan abstynencji.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

137
0
0
KOMENTARZE
(137)
B3
10 miesięcy temu
leczenie alkoholizmu polega na zastąpieniu alkoholu antydepresantami i inną chemią, która jeszcze większe siano z mózgu robi. Pic polega na tym żeby odstawić alkohol i nie łykać chemii - wtedy i mózg i wątroba się zregeneruje. Leczenie wszelkich dzisiaj chorób polega na dożywotnim zażywaniu leków :) ... pomyślcie :) ... a wystarczy tak niewiele - więcej słońca, spacerów, może sportu, nieprzetworzone jedzenie i już człowiek lepiej się czuje - przyroda oferuje nam wszystko co nam potrzebne do zdrowego życia, nie tak jak korporacje które oferują nam śmierć i choroby - niekoniecznie w tej kolejności :) ...
Franz
10 miesięcy temu
To idę strzelić browara bo ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia
AG
10 miesięcy temu
o jakich dawkach piszecie? Przecież wiadomo, że wszystko może być trucizną albo lekarstwem, w zależności od ilości...Paracelsus
Pani.
10 miesięcy temu
To po co w sejmie maja bar.Przeciesz tam trzeba myslec,a nie tracic rozum.
Petroniusz
10 miesięcy temu
"alkohol niszczy szare komórki- ALE TYLKO TE NAJSŁABSZE !"
Najnowsze komentarze (137)
Pigmej
10 miesięcy temu
To muszę zaskarżyć państwo ze jak byłem dzieckiem dostawałem alkohol w syropie na kaszel i do tego mieszankę z biseptolem
spam
10 miesięcy temu
To dlaczego jest tylu zdolnych artystów, aktorów, malarzy , pisarzy itd = którzy byli i są alkoholikami???
Abstynencja
10 miesięcy temu
A ja tam po pracy siłownia rower 5 piwek wieczorkiem 😁
Siano z mozgu...
10 miesięcy temu
Moj dziadek pil na czczo 1 kieliszek spirytusu z miodem i cytryna odziennie, zyl 93 lata . ;)... i dlaczgo do każdego natyralnego medykamentu dodaje sie alkohol nawe to nacierania chorych miesni dzieciom? Bo w dozwolonej ilosci pomaga !!!
John
10 miesięcy temu
Za tydzień będzie inna teoria. Radzieckich uczonych.
Zet
10 miesięcy temu
Prawdopodobnie nie uwzględnili innych czynników. Np. wiadomo, ze do regeneracji nie dochodzi, jeśli ktoś jednocześnie nałogowo pali i kontynuuje ten nałóg.
pk
10 miesięcy temu
hmmm, no to jest akurat argument za tym, aby nie przestawać pić
Spoko
10 miesięcy temu
Alkohol poważna choroba depresja !!! Ja się cieszę nie pije alkohol i już jestem zdrowy .
Bodek510
10 miesięcy temu
Z tego wynika, że nie opłaca się zrywać z piciem.
Kolczasty
10 miesięcy temu
Strasznie stresujący artykuł. Muszę się napić..
Krzysztof
10 miesięcy temu
T by się zgadzało,poziom głupoty jest najwyższy w krajach gdzie alkoholu się spożywa najwięcej.
Przemo2
10 miesięcy temu
Co to za bełkot? W końcu po zaprzeiu picia alkohol nadal szkodzi czy po prostu wymienione uszkodzone części mózgu się nie zregenerowały w okresie 6 tygodni?
polo
10 miesięcy temu
To nie alkohol, ale polityka ma negatywny wpływ na ludzki mózg.
OLE
10 miesięcy temu
mózg się nie regeneruje mózg szuka nowych połączeń alkohol uszkadza istotę szarą istota szara przestaje być produkowana po urodzeniu się dziecka kto im więcej pije tym ma mniej mózgu
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić