Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Alkohol niszczy mózg nawet, gdy przestaniesz pić. Nie ma regeneracji

136
Podziel się:

Naukowcy z Hiszpanii i Niemiec dowiedli, że alkohol ma negatywny wpływ na ludzki mózg nawet po całkowitym odstawieniu napojów alkoholowych. Tym samym zaprzeczyli poprzednim ustaleniom, jakoby miał on się regenerować od pierwszego dnia abstynencji.

Alkohol niszczy mózg nawet, gdy przestaniesz pić. Nie ma regeneracji
(iStock.com, Сергей Марков)

Badania prowadzone były na osobach uzależnionych. Sprawdzono, jak zmieniał się ich mózg po tym, jak całkowicie odstawili alkohol – podaje serwis medicalnewstoday.com.

Uszkodzenia mózgu utrzymywały się nawet 6 tygodni po odstawieniu alkoholu. Naukowcy z Instytutu Neurologii Hiszpańskiej Narodowej Rady Badań Naukowych oraz ich współpracownik z niemieckiego Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Mannheim byli zaskoczeni wynikami.

Ważnym aspektem naszego badania jest to, że uczestniczący w nim pacjenci brali udział w klinicznym programie detoksykacji, więc byli cały czas pod kontrolą. To dawało gwarancję, że nie pili oni alkoholu. Faza abstynencji mogła być więc dokładnie obserwowana – powiedziała kierująca projektem dr Santiago Canals.

Zmiany zachodzą w konkretnych obszarach mózgu. Alkohol ma negatywny wpływ na prawą półkulę i przednich częściach mózgu, m.in. w spoidle wielkim, które odpowiada za komunikację pomiędzy półkulami. Uszkadza też przede wszystkim istotę białą, która ma istotny udział np. podczas uczenia się i poznawania nowych rzeczy.

Badanie Hiszpanów i Niemca zaprzeczyło wynikom poprzedniej analizy. Wcześniejsze badania wykazały, że mózg zaczyna się regenerować już w momencie, gdy przechodzi się w stan abstynencji.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Alkohole, które powodują wzdęcia
KOMENTARZE
(136)
Pigmej
3 lata temu
To muszę zaskarżyć państwo ze jak byłem dzieckiem dostawałem alkohol w syropie na kaszel i do tego mieszankę z biseptolem
spam
3 lata temu
To dlaczego jest tylu zdolnych artystów, aktorów, malarzy , pisarzy itd = którzy byli i są alkoholikami???
Abstynencja
3 lata temu
A ja tam po pracy siłownia rower 5 piwek wieczorkiem 😁
Siano z mozgu...
3 lata temu
Moj dziadek pil na czczo 1 kieliszek spirytusu z miodem i cytryna odziennie, zyl 93 lata . ;)... i dlaczgo do każdego natyralnego medykamentu dodaje sie alkohol nawe to nacierania chorych miesni dzieciom? Bo w dozwolonej ilosci pomaga !!!
Zet
3 lata temu
Prawdopodobnie nie uwzględnili innych czynników. Np. wiadomo, ze do regeneracji nie dochodzi, jeśli ktoś jednocześnie nałogowo pali i kontynuuje ten nałóg.
pk
3 lata temu
hmmm, no to jest akurat argument za tym, aby nie przestawać pić
Spoko
3 lata temu
Alkohol poważna choroba depresja !!! Ja się cieszę nie pije alkohol i już jestem zdrowy .
Bodek510
3 lata temu
Z tego wynika, że nie opłaca się zrywać z piciem.
Kolczasty
3 lata temu
Strasznie stresujący artykuł. Muszę się napić..
Krzysztof
3 lata temu
T by się zgadzało,poziom głupoty jest najwyższy w krajach gdzie alkoholu się spożywa najwięcej.
Przemo2
3 lata temu
Co to za bełkot? W końcu po zaprzeiu picia alkohol nadal szkodzi czy po prostu wymienione uszkodzone części mózgu się nie zregenerowały w okresie 6 tygodni?
polo
3 lata temu
To nie alkohol, ale polityka ma negatywny wpływ na ludzki mózg.
OLE
3 lata temu
mózg się nie regeneruje mózg szuka nowych połączeń alkohol uszkadza istotę szarą istota szara przestaje być produkowana po urodzeniu się dziecka kto im więcej pije tym ma mniej mózgu
Olo
3 lata temu
Bzdury. Ja chlam ok. 1.5 litra na tydzień, plis ok. 18 piwek i nie mam problemu z nauką czy koncentracją. Wszystko, co przeczytam 2 razy pamiętam doskonale.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić