Radosław Opas
Radosław Opas| 
aktualizacja 

Alkohol niszczy mózg nawet, gdy przestaniesz pić. Nie ma regeneracji

157

Naukowcy z Hiszpanii i Niemiec dowiedli, że alkohol ma negatywny wpływ na ludzki mózg nawet po całkowitym odstawieniu napojów alkoholowych. Tym samym zaprzeczyli poprzednim ustaleniom, jakoby miał on się regenerować od pierwszego dnia abstynencji.

Alkohol niszczy mózg nawet, gdy przestaniesz pić. Nie ma regeneracji
(iStock.com, Сергей Марков)

Badania prowadzone były na osobach uzależnionych. Sprawdzono, jak zmieniał się ich mózg po tym, jak całkowicie odstawili alkohol – podaje serwis medicalnewstoday.com.

Uszkodzenia mózgu utrzymywały się nawet 6 tygodni po odstawieniu alkoholu. Naukowcy z Instytutu Neurologii Hiszpańskiej Narodowej Rady Badań Naukowych oraz ich współpracownik z niemieckiego Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Mannheim byli zaskoczeni wynikami.

Ważnym aspektem naszego badania jest to, że uczestniczący w nim pacjenci brali udział w klinicznym programie detoksykacji, więc byli cały czas pod kontrolą. To dawało gwarancję, że nie pili oni alkoholu. Faza abstynencji mogła być więc dokładnie obserwowana – powiedziała kierująca projektem dr Santiago Canals.

Zmiany zachodzą w konkretnych obszarach mózgu. Alkohol ma negatywny wpływ na prawą półkulę i przednich częściach mózgu, m.in. w spoidle wielkim, które odpowiada za komunikację pomiędzy półkulami. Uszkadza też przede wszystkim istotę białą, która ma istotny udział np. podczas uczenia się i poznawania nowych rzeczy.

Badanie Hiszpanów i Niemca zaprzeczyło wynikom poprzedniej analizy. Wcześniejsze badania wykazały, że mózg zaczyna się regenerować już w momencie, gdy przechodzi się w stan abstynencji.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Alkohole, które powodują wzdęcia
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić