o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Alternatywne źródła energii - rodzaje

0
Podziel się

Coraz częściej słyszymy o Odnawialnych Źródłach Energii, które określa się również skrótem „OZE”. Równocześnie pojawiają się informacje o „alternatywnych źródłach energii”. Zarówno te pierwsze jak i te drugie oznaczają dokładnie to samo. Choć względem siebie różnią się, łączy ich jedna podstawowa cecha: w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, takich jak: ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i inne paliwa kopalne, nigdy się nie kończą, a jednocześnie mają znikomo szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Oto najważniejsze i najczęściej wykorzystywane rodzaje alternatywnych źródeł energii.

Alternatywne źródła energii - rodzaje
(o2.pl)
bDJnHxNh

Energia wiatrowa

Nawet w Polsce, coraz częściej wykorzystuje się energię wiatrową i przekształca ją w prąd. Nie wszędzie jednak opłaca się stawiać takie konstrukcje. Z uwagi na to, że wiatr jest zjawiskiem powstającym poprzez różnice gęstości mas atmosfery, potrzebne są do właściwego działania całego procesu odpowiednie warunki. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że ruch powietrza bywa zmienny. Nie zawsze wieje tak samo. Czasem mamy do czynienia z „flautą”, jak to żeglarze określają brak wiatru. Dlatego też, by zwiększyć wydajność owego żywiołu, raczej nie stawia się tego typu elektrowni na zabudowanym lub zamkniętym terenie. Dlatego najczęściej spotykamy się z takimi konstrukcjami podczas podróży po otwartych przestrzeniach. Na pewno niejednokrotnie zwróciliśmy uwagę na skupiska wysokich, białych, nowoczesnych wiatraków tam, gdzie naprawdę mocno wieje.

Wykorzystanie energii wiatrowej nie jest jednak nowym pomysłem. W dawnych czasach również doceniano to odnawialne źródło energii. Wprawdzie młyny wiatrowe miały znacznie prostszą konstrukcję, ale korzyść płynąca z działania natury była oczywista. Dopiero jednak dziś umiemy wykorzystać ruchy powietrza na tyle mocno, że jest to o wiele bardziej opłacalne.

bDJnHxNj

Energia wodna

Energię pozyskiwaną z ruchu wody określamy również terminem „hydroenergia”. Jest to najstarsze, znane ludzkości odnawialne źródło energii. Już starożytni wykorzystywali energię drzemiącą w ruchu wody. Służyła ona do napędzania prostych maszyn używanych w kowalstwie, stolarce, ale nade wszystko przez młynarzy. Specjalne konstrukcje stawiano obok rzek, strumyków, potoków i wodospadów.

Zasada funkcjonowania i budowa takich urządzeń była dość prosta. Zwykle opierały się one przede wszystkim na metalowym lub drewnianym kole, zanurzonym w nurcie. Ruch takiego koła napędzany był przez wodę i w ten sposób pozyskiwano energię. Dziś te procesy są o wiele bardziej skomplikowane, ale także przynoszą o wiele większą wydajność. Energia pozyskiwana z ruchu wody jest jedną z najbardziej efektywnych, ale z drugiej strony żeby postawić taką, dobrze działającą elektrownię wodną, trzeba poświęcić na to konkretne środki.

Energia słoneczna

Choć ludzkość od zawsze doceniała potęgę słońca, w niektórych kulturach i epokach uważając je wręcz za boga, dopiero w naszych czasach umiemy skorzystać z owego źródła w bardzo wydajny sposób. Jest to możliwe dzięki specjalnym konstrukcjom, polegającym na połączeniu specjalnych, montowanych najczęściej na dachu, paneli z inwerterem, który przekształca energię słoneczną na zwyczajny prąd. Taki sam jaki płynie w naszych gniazdkach. Panele te, zwane dokładnie „panelami fotowoltaicznymi” lub „ogniwami fotowoltaicznymi” montuje się nie tylko na dachach, ale także na wolnych częściach działek. A czasem, gdy jest to niemożliwe w powyższych wariantach, wybierana jest najbardziej wyeksponowana na światło ściana budynku.

bDJnHxNp

Ludzie zdawali sobie sprawę z potencjału drzemiącego w energii pochodzącej ze słońca już od zarania dziejów. Jednak prócz prymitywnych metod, takich jak suszenie owoców, czy podgrzewanie wody, niewiele można było zdziałać. Dziś dzięki firmom takim jak Stilo Energy możemy cieszyć się własną energią elektryczną praktycznie za darmo, uniezależniając się od systemu energetycznego i wiążącymi się z nim zmiennymi kosztami.

Energia geotermalna

„Geotermia”, „energia geotermiczna” lub „energia geotermalna” to określenia skupiające się dookoła odnawialnego źródła energii wykorzystującego potencjał drzemiący w ziemi. Pod skorupą naszej planety gromadzą się konkretne energie. W naszych czasach nauczyliśmy się wykorzystywać owe potencjały. Specjalne, bardzo zaawansowane konstrukcje, oparte na odpowiednich pompach cieplnych odwiertach, przypominają nieco odwierty naftowe. Jednak te nowoczesne wykorzystują bardzo prostą zasadę fizyczną „ciepło idzie do góry”. Energia geotermalna ma tę wadę, że musi być przetwarzana bardzo ostrożnie i profesjonalnie. Nie jest to OZE uniwersalne i możliwe do zastosowania absolutnie pod każdą długością i szerokością geograficzną Niemniej jednak, w perspektywie dłuższego czasu, jest to energia niewyczerpana i bardzo przyszłościowa.

Biomasa

Jest to szeroko pojętego pożytkowanie odpadów pochodzenia organicznego. Najlepiej takich, które ulegają szybkiemu rozkładaniu się, ale wykazują także potencjał energetyczny. Biomasę dzielimy na dwie podstawowe kategorie: fitomasę (czyli tą pochodzącą z roślin) i zoomasę (pochodzenie zwierzęce).

bDJnHxNq

Gdy jednak słyszymy pojęcie „biomasa” w kontekście energetyki, najczęściej chodzi o takie produkty ja: drewno o niskiej jakości technologicznej, albo odpadowe, odpady produkcji rolniczej, odchody zwierząt, wodorosty, oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce. Przykładem może być wierzba energetyczna. Mebli z niej nie zrobimy, ale spożytkować spalając możemy.

Artykuł powstał we współpracy ze Stilo Energy

bDJnHxNr
bDJnHxNK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić