Krzysztof Narewski| 

Apple idzie na kolejny rekord. To pierwsza taka firma na świecie

3
Podziel się:

Gigant z Cupertino jest pierwszą firmą na świecie, której wartość przekroczyła 800 mld dol. (ok. 3,1 bln zł).

Apple idzie na kolejny rekord. To pierwsza taka firma na świecie
(iStock.com, Blackzheep)

Apple cały czas rośnie. Tylko w tym roku jego udział w rynku wzrósł o 33 proc., a o 50 proc. od czasu ubiegłorocznych wyborów prezydenckich w USA. Jeśli firma utrzyma ten kurs, to według szacunków jeszcze w tym roku pobije kolejny rekord. Zdaniem analityków Apple będzie wtedy warte aż 1 bln dol. (3,88 bln zł).

Biorąc pod uwagę to, że Apple ma tak ograniczoną liczbę produktów, zdominowało rynek na sposób, który udał się tylko kilku firmom. Do tego udało im się utrzymać wysokie marże mimo ogromnej konkurencji – mówi Rick Meckler, szef LibertyView Capital Management w rozmowie z "The Guardian"

*Firma świetnie radzi sobie na giełdzie. *Apple stanowi 4 proc. całego indeksu giełdowego S&P 500, gdzie notowane jest 500 firm o największej kapitalizacji (głównie amerykańskie). Cały indeks jest wyceniany na 21,7 bln dol. (84 bln zł).

Apple nie może narzekać na brak gotówki. Ma jej aż 256,8 mld dol. (ok. 997 mld zł). Zdecydowana większość poza USA, gdzie trzeba byłoby zapłacić od tego astronomiczny podatek. Firma zbytnio jednak nie oszczędza. W 2016 roku na badania wydała 10 mld dol. (ok. 38 mld zł). Dla porównania warto dodać, że opracowanie pierwszej generacji iPhone'a kosztowało łącznie 150 mln dol. (580 mln zł).

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić