Wróć na
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Arabia Saudyjska. Po atakach na rafinerię spada światowe wydobycie ropy

283
Podziel się

Arabia Saudyjska wstrzymuje tymczasowo wydobycie ropy naftowej w dwóch rafineriach Aramco. Jest to następstwo ataków, które przeprowadzono w sobotę.

Arabia Saudyjska. Po atakach na rafinerię spada światowe wydobycie ropy
(East News)

14 września kilka dronów zaatakowało saudyjskie rafinerie należące do Aramco. Wybuchły pożary, a wydobycie ropy stanęło pod znakiem zapytania. Do ostrzału przyznała się jemeńska grupa Huti. Jednak nie wszyscy w to wierzą. Podejrzewany jest Iran, który stanowczo temu zaprzecza.

Książę Abdulaziz bin Salman powiedział, że ataki znacząco wpłynęły na wydobycie ropy. Cała produkcja Arabii Saudyjskiej to około 9,8 miliona baryłek dziennie. Po ostatnich wydarzeniach liczba ta została zmniejszona aż o 5,7 miliona baryłek. Jest to 50 proc. wydobycia firmy i 5 proc. światowego wydobycia ropy. Książę w swoim oświadczeniu dodał, że Aramco pracuje nad naprawą zniszczeń.

Ataki te miały na celu nie tylko kluczowy interes królestwa, ale także globalną podaż ropy. Zatem stanowią zagrożenie dla światowej gospodarki - powiedział książę w niedzielnym oświadczeniu.

Koalicja arabska, której przewodzi Arabia Saudyjska od dawna walczy z grupą jemeńskich rebeliantów Huti. Zapowiada, że zbada ataki na rafinerie.

Ministerstwo spraw wewnętrznych krajuprzyznało, że w efekcie ostrzału, wybuchły pożary. Ogień jest obecnie pod kontrolą, trwa wygaszanie. Władze prowadzą w tej sprawie dochodzenie.

Jest to prawdopodobnie najbardziej kluczowe na świecie źródło zaopatrzenia w ropę naftową. Ceny ropy wzrosną w wyniku tego ataku - powiedział Jason Bordoff, dyrektor i założyciel Centrum Globalnej Polityki Energetycznej na Uniwersytecie Columbia.

Stany Zjednoczone na wypadek kryzysu posiadają awaryjne zasoby ropy naftowej. Seria zbiorników magazynowych i podziemnych jaskiń powstałych po kryzysach naftowych w latach 70. XX wieku zawiera podobno 630 milionów baryłek ropy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(283)
obserwator po...
8 miesięcy temu
robota Izraela.
ftft
8 miesięcy temu
Spekulanci już zacierają rączki
pan polski
8 miesięcy temu
za kilka dni paliwo po 6zł
Bolek
8 miesięcy temu
to nie Iran a żydowscy spekulanci z usa chcą zawirowania na rynku by zarobic na ropie !!!
Nowy
8 miesięcy temu
Kolejna prowokacja prowadząca do wojny z Iranem. Nie wyszło w zatoce Ormuz, to robi się następny fałszywy atak. Przecież powszechnie jest wiadomo, że saudowie, emiraty, Izrael i USA pod przewodnictwem City of London pilnują interesów wąskiego grona "władców świata". Wszystkie kraje narodowe wybijające się na niepodległość i samodzielność gospodarczą są niszczone przez tą oś zła
Najnowsze komentarze (283)
jaro kwak
4 miesiące temu
wszystkie konflikty, zamachy, polityczne zabujstwa to robota hamerykanUw i izraela....
ecik
8 miesięcy temu
A komu na tym najbardziej zależało. Kto najwięcej na tym zarobić może? Trump i jego potomki z gór Golan. Sprzeda drożej ropę którą zwędził Kadafiemu no i na handlu bronią zarobi jak wojna wybuchnie. Pal licho ludzie którzy zginą ale będzie kasa kasa dużo kasy.
asa
8 miesięcy temu
Dronów do zabijania to przeważnie używa USA i jego główny sojusznik
Wasse
8 miesięcy temu
Kupowaci.ropw.gas.od.sonsiada.rosian.jest.bisko.ani.od.farbowanego.trampka
fx
8 miesięcy temu
kto zyskuje - izrael usa rosja wszędzie rządza ,,kuzyni''
wd40
8 miesięcy temu
Gdyby nie zbliżające się wybory,to u nas paliwo już by było po 10 zł.
sugar
8 miesięcy temu
Putinowi brakuje siana na zbrojenia a cena ropy była bardzo niska.No to teraz ropa pójdzie w górę i podreperuje budżet.Temu watażce trzeba ciągle patrzeć na ręce.
XXX
8 miesięcy temu
BRAK SADDAMA ROBI SWOJE
PB
8 miesięcy temu
Strategiczna rafineria zaatakowana przez drony(jak to jest chronione), co z zarządzaniem ryzykiem, papierowy świat i propaganda.
expert
8 miesięcy temu
prowokacja USA
PG
8 miesięcy temu
czyli 5% paliwa mniej, a cena 50% w górę, według matematyki naszych rządzących
kowalski
8 miesięcy temu
moim zdaniem prowokacja wujka Sam'a żeby zrobić najazd na Iran przy okazji petrodolar się umocni.
marocco
8 miesięcy temu
o ludzie 5% wydobycia światowego. Biorąc pod uwagę to, że wszystkie rafinerie działają na pół gwizdka to nic. Ale oczywiście ceny skoczą bo po co sprzedawać tanio jak można drożej
Olo
8 miesięcy temu
Jak znam życie i dziwne " przypadki" takie jak zawalenie się wtc, gdzie 10pięter znikało w ok 1sekundę.( teraz popatrz na 10piętrowy wierzowiec w swoim mieście i pomyśl, że znika w 1 sekundę), te ataki to też nie przypadek. A kto był ter.RO. rystą?, hmm. Ciekawe.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić