Wróć na
Bartłomiej Bajerski
|
aktualizacja

Arcybiskup Adelaide skazany za ukrywanie pedofilii księży

92
Podziel się

Philip Wilson jest najwyższym rangą katolickim duchownym na świecie skazanym za tuszowanie gwałtów księży na dzieciach. Sąd na Antypodach właśnie ogłosił wymiar kary.

Arcybiskup Adelaide skazany za ukrywanie pedofilii księży
(PAP/EPA, DARREN PATEMAN)
bCZqzVvp

Arcybiskup Adelaide usłyszał wyrok 12 miesięcy ograniczenia wolności. Najprawdopodobniej jednak nie pójdzie do więzienia, bo sędzia nakazał ocenę osoby Philipa Wilsona pod kątem odbywania kary przez hierarchę w areszcie domowym - informuje BBC News. Dostojnik katolicki został uznany za winnego w zeszłym miesiącu. Duchowny odpowiadał za ukrywanie w latach 70. przypadków nadużyć seksualnych księży wobec dzieci. Groziły mu maksymalnie dwa lata więzienia.

Sąd nie dał wiary tłumaczeniom hierarchy, że o niczym nie wiedział. Uwierzył za to zeznaniom Petera Creigha, który był jedną z ofiar księdza Jamesa Fletchera, skazanego w 2004 roku za dziewięć zarzutów dotyczących molestowania dzieci. Skazany duchowny zmarł za kratami dwa lata później. Sąd uznał, że arcybiskup miał pełną świadomość, co robi ksiądz Fletcher, kiedy w latach 70. pełnił posługę w Maitland, 130 kilometrów na północ od Sydney.

Peter Creigh twierdzi, że powiedział Wilsonowi o molestowaniu w 1976 roku. Było to pięć lat po karygodnych działaniach księdza Fletchera. Ówczesny ministrant szczegółowo zrelacjonował dzisiejszemu arcybiskupowi, co wycierpiał od duchownego. Hierarcha bronił się w sądzie, że nie pamięta tej rozmowy. Sędzia jednak odrzucił to tłumaczenie podkreślając, że Creigh jest świadkiem godnym zaufania.

bCZqzVvr

Wiedział, że to, co usłyszał, jest wiarygodnym zarzutem. Oskarżony chciał chronić Kościół i jego reputację - mówił sędzia Stone w trakcie procesu.

Zobacz także: Księdzu puściły nerwy. Oburzające nagranie z chrztu

Były ministrant nie był jedyną osobą, która zeznawała przeciw arcybiskupowi. Inna ofiara księdza Fletchera także potwierdziła, iż zaalarmowała Wilsona o molestowaniu seksualnym. Miała wtedy 11 lat i powiedziała o tym podczas spowiedzi w konfesjonale. Duchowny miał jej wtedy odpowiedzieć, że opowiada kłamstwa i za karę kazał odmówić 10 razy "Zdrowaś Mario".

Prawnicy Wilsona robili, co mogli, by zmniejszyć wymiar kary. Twierdzą, że 67-letni arcybiskup ma zdiagnozowaną chorobę Alzheimera.

bCZqzVvx

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCZqzVvS
KOMENTARZE
(92)
Nm
2 lata temu
Wyrok to kpina !! Dlatego ludzie odchodzą od Kosciola
Tomek
2 lata temu
tylko martwy ksiadz jest dobry
Marek
2 lata temu
Chrześcijański Kościół gwałci i morduję już 2000 lat i nie udajce że dopiero teraz wiecie
bCZqzVvT
"katolik"
2 lata temu
W Polsce też już czas aby "purpurowych" rozliczać!
nik
2 lata temu
powinni go wydalić ze stanu duchownego i ekskomunikowac z kościoła
Najnowsze komentarze (92)
BK
2 lata temu
Jaka to kara będzie sobie siedział przez rok w swoim pałacu . To kpina w stosunku do ofiar.
Pawelek
2 lata temu
Kasiadz tez chlop jestem za zniesieniem celibatu wtedy mniej bedzie zlych rzeczy wtedy chlop pobzyka i uspokoi chormony dac im baby legalnie a ksiadz jako zawod jak w USA sa pastorzy
Małgorzata 🌼
2 lata temu
Ludzie dlaczego jesteście tacy zacofani.Dlaczego podstawiacie tym pedofilom swoje dzieci posyłając je na religię !!!!
Kat
2 lata temu
...A biada wam ... . Najgorsze wcielenie zła , kiedy koniec z zawodem ksiâdz.
ateista
2 lata temu
Kościół kat Przenajświętszej Pedofilii.
Beee
2 lata temu
Rynsztok !!! Kler to siedlisko ZŁA!!!! Nie mają nic wspólnego z BOGIEM , to są samozwańcy.
CNNN
2 lata temu
To bardzo dobrze zorganizowana i przemyslana przemoc
VAtykan Tax
2 lata temu
Wypowiedziec umowy. Głowa kościoła polskiego powinna być w Polsce. Urzędnicy podlegający Watykanowi powinni się wypowiedzieć komu służą. Obcemu państwu czy polskiemu kościołowi. Powinno być tak jak przewiduje np. Konstytucja Danii. Niniejszą Konstytucję stosuje się do wszystkich części Królestwa Danii. § 2 Formą rządu jest monarchia konstytucyjna. Władza królewska podlega dziedziczeniu przez mężczyzn i kobiety stosownie do postanowień Aktu o sukcesji tronu z 27 marca 1953 r. § 3 Władza ustawodawcza należy do Króla i Folketingu. 2 Władza wykonawcza należy do Króla. Władza sądownicza należy do sądów. § 4 Ewangelicki Kościół Luterański jest kościołem państwowym Danii i jako taki jest wspierany przez państwo. Pieniądze pozostają w Danii i nie płyną do WATYKANU
bCZqzVvL
przypominka
2 lata temu
Biskup Dydycz z Drohiczyna również goscił i chronił u siebie pedofili z tzw.Białej Armii polujacej takze na polskie dzieci ,co opisywane było w kilku artykułach tygodnika Fakty I Mity ,ale rzecznika Praw dziecka ani organizacji na rzecz praw dzieci nie interesowało to.
Adam
2 lata temu
fakt .pl/wydarzenia/swiat/irlandzki-ksiadz-uprawial-seks-z-mezczyzna-na-oltarzu/53542t9 Ma ktoś linka do filmu z seksu z księdzem? Niekoniecznie z tym księdzem, może sami uprawialiście seks z księdzem itd.
OLO
2 lata temu
KARA SMIERCI PRZEZ UCIECIE TEGO CIEMNEGO ŁBA
Adiunkt
2 lata temu
Eh, gdyby chociaż co drugie przestępstwo seksualne wśród murarzy, rolników, sprzedawców, nauczycieli itd. itd. wobec nieletnich, było tak komentowane w mediach, to przewinienia duchownych zginęły by w ich ilości... no ale... wiadomo co robi większy szum...
były ministra...
2 lata temu
dlatego ja przestałem chodzić do kościoła.
niewinność w ...
2 lata temu
tusk wiedział że amber gold to lipa
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić