Jan Muller| 
aktualizacja 

Ateiści są bystrzejsi od wierzących. Są na to dowody

391

Ateiści są bardziej inteligentni od ludzi wierzących w istnienie Boga. Naukowcy sformułowali taki wniosek po analizie 63 wcześniejszych badań na temat relacji religii z inteligencją. Powtarza się w nich pogląd, że ludzie inteligetni nie potrzebują Boga w codziennym życiu.

Ateiści są bystrzejsi od wierzących. Są na to dowody
(iStock.com)

*Wzięli pod lupę wiele analogicznych badań za pomocą statystyki. *Tą metodą trójka naukowców z amerykańskich uniwersytetów Rochester oraz Northeastern podeszła do kilkudziesięciu badań nad Bogiem i rozumem z ostatnich 80 lat. Skupili się na zawartych tam wyjaśnieniach związku religijności i inteligencji. Dominowało założenie, że religijne przekonania są irracjonalne, nie mają zaczepienia w nauce i nie można ich zbadać, są zatem nieatrakcyjne dla osób inteligentnych.

Na przykład:

Ludzie mniej zdolni do krytycznego myślenia częściej opierają się na wygodnym systemie przekonań religijnych dostarczającym odpowiedzi, których nie trzeba (i nie da się) weryfikować - piszą S. Bertsch, i B.J. Pesta w 37. numerze pisma "Intelligence" z 2009 roku.

Innym razem:

Ludzie o wysokim IQ potrafią ograniczyć myślenie magiczne i podchodzą do zagadek dnia codziennego na zasadach racjonalno-empirycznych - zauważa H. Nyborg.

Wraz z wiekiem zmienia się moc związku inteligencji z przekonaniami religijnymi. Najsłabszy jest u nastolatków i dzieci. Skrajnie silny i spolaryzowany jest u studentów uczelni wyższych. Autorzy sugerują, że inteligentniejsi studenci wybierają ateizm jako drogę nonkonformizmu.

Uczelnie to miejsca stykania się ludzi z nowymi ideami i źródłami wpływów. W czasie studiów ludzie albo tracą wiarę, albo ją umacniają. To często efekt samodzielnych badań typowych dla wchodzenia w dorosłość, element odcinania się od środowiska domowego i wystawienie na nowy kontekst. Posiadana inteligencja wpływa wówczas najmocniej na poglądy religijne - czytamy w omówieniu analizy kilkudziesięciu badań.

Opuszczający szkołę ludzie inteligentni nie zmieniają właściwie swoich poglądów na wiarę aż do późnej starości. Tam dochodzi element lęku przed nadchodzącym końcem. Z badań wynika, że śmierci boją się tak samo wszyscy, niezależnie od stopnia inteligencji.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić