Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Ateiści są bystrzejsi od wierzących. Są na to dowody

184
Podziel się

Ateiści są bardziej inteligentni od ludzi wierzących w istnienie Boga. Naukowcy sformułowali taki wniosek po analizie 63 wcześniejszych badań na temat relacji religii z inteligencją. Powtarza się w nich pogląd, że ludzie inteligetni nie potrzebują Boga w codziennym życiu.

Ateiści są bystrzejsi od wierzących. Są na to dowody
(iStock.com)
bETRkYkB

*Wzięli pod lupę wiele analogicznych badań za pomocą statystyki. *Tą metodą trójka naukowców z amerykańskich uniwersytetów Rochester oraz Northeastern podeszła do kilkudziesięciu badań nad Bogiem i rozumem z ostatnich 80 lat. Skupili się na zawartych tam wyjaśnieniach związku religijności i inteligencji. Dominowało założenie, że religijne przekonania są irracjonalne, nie mają zaczepienia w nauce i nie można ich zbadać, są zatem nieatrakcyjne dla osób inteligentnych.

Na przykład:

Ludzie mniej zdolni do krytycznego myślenia częściej opierają się na wygodnym systemie przekonań religijnych dostarczającym odpowiedzi, których nie trzeba (i nie da się) weryfikować - piszą S. Bertsch, i B.J. Pesta w 37. numerze pisma "Intelligence" z 2009 roku.

bETRkYkD

Innym razem:

Ludzie o wysokim IQ potrafią ograniczyć myślenie magiczne i podchodzą do zagadek dnia codziennego na zasadach racjonalno-empirycznych - zauważa H. Nyborg.

Wraz z wiekiem zmienia się moc związku inteligencji z przekonaniami religijnymi. Najsłabszy jest u nastolatków i dzieci. Skrajnie silny i spolaryzowany jest u studentów uczelni wyższych. Autorzy sugerują, że inteligentniejsi studenci wybierają ateizm jako drogę nonkonformizmu.

bETRkYkJ

Uczelnie to miejsca stykania się ludzi z nowymi ideami i źródłami wpływów. W czasie studiów ludzie albo tracą wiarę, albo ją umacniają. To często efekt samodzielnych badań typowych dla wchodzenia w dorosłość, element odcinania się od środowiska domowego i wystawienie na nowy kontekst. Posiadana inteligencja wpływa wówczas najmocniej na poglądy religijne - czytamy w omówieniu analizy kilkudziesięciu badań.

Opuszczający szkołę ludzie inteligentni nie zmieniają właściwie swoich poglądów na wiarę aż do późnej starości. Tam dochodzi element lęku przed nadchodzącym końcem. Z badań wynika, że śmierci boją się tak samo wszyscy, niezależnie od stopnia inteligencji.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETRkYle
KOMENTARZE
(184)
ann
5 lata temu
ateizm to raczej najprostszy wybór dla konformistów - wszystko wolno
Gość
5 lata temu
Amerykańscy naukowcy stwierdzili że przeciętny redaktorek o2 jest dużo mniej inteligentniejszy od przeciętnego sprzedawcy szczypiorku. I śmierdzi czosnkiem i niemieckim ojro
asze
5 lata temu
Potwierdzili, a kto potwierdził , bo nie rozumiem wypowiedzi. Czy o jakieś lewactwo chodzi czy o kogo?
bETRkYlf
DAX
5 lata temu
Bronek się nie modlił a słoma z butów mu wystawała!
Dinozaur
5 lata temu
Autor,nic nowego nie odkrył. Sam Mój Pan - Jezus to powiedział: "W owej godzinie rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom; zaprawdę, Ojcze, bo tak się tobie upodobało." Łuk. 10:21 (BW) Aby doznać łaski wiary trzeba "wyzbyć się" świeckiej mądrości.
Polak
5 lata temu
Lewacka propaganda, co za bzdura.
no to jasne
5 lata temu
Patrząc na jakość i poziom waszych artykułów, to albo jesteście wszyscy "religijni" , tylko głęboko się z tym ukrywacie; albo ten artykuł to "ściema"...
sss
5 lata temu
Na 100% wiem, że jest ogrooooooomna masa ludzi mądrzejszych ode mnie... Ale nawet gdyby miało to wynikać z tego, że jestem wierzącym, to wcale się tym nie martwię... Pozdrawiam mądrzejszych ateistów! :)
zureks
5 lata temu
ateiści to też ludzie wierzący . W to, że Boga nie ma.
Jakob
5 lata temu
W obecnych czasach przekonanie o istnieniu Boga jest bezwarunkową kapitulacją rozumu.
hahaha
5 lata temu
Ateiści bystrzy jak woda w klozecie
Arkady_Silenc...
5 lata temu
Odróżniajcie prawdziwych ateistów od niewierzących oportunistów. Ateista nigdy nie nie zejdzie na manowce wiary nawet gdyby miał za chwilę umrzeć
qwerty
5 lata temu
Świadomi ateiści są niemądrzy, jeśli odrzucają Boga.
bETRkYkX
Maya
5 lata temu
"Ludzie inteligentni nie potrzebują Boga w codziennym życiu"........Akurat!!! Przychodzi moment niecodzienny, czyli chwila śmierci i wielu ateistów jednak prosi o Chrzest i inne potrzebne do zbawienia sakramenty!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić