Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Australia. Kolejne masowe bielenie Wielkiej Rafy Koralowej. Może tego nie przetrwać

206

Wielka Rafa Koralowa w Australii przeżyła kolejne masowe bielenia - trzecie w ciągu zaledwie pięciu lat. Bielenie może doprowadzić do ich obumierania. Naukowcy alarmują, że to skutek globalnego ocieplenia.

Australia. Kolejne masowe bielenie Wielkiej Rafy Koralowej. Może tego nie przetrwać
(Twitter)

Informacje o bieleniu raf koralowych podano w czwartek. Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej w Australii pokazał zdjęcia wykonane z lotu ptaka, na których zaobserwowano niepokojące zjawisko. Eksperci dodają, że stopień bielenia był różny na całej rafie.

Podobne zjawiska miały miejsce w 2016 i 2017 roku. Wtedy zostało uszkodzone niemal dwie trzecie Wielkiej Rafy.

Rafy ciągnące się przez ponad 2 tys. km to miejsce światowego dziedzictwa. Bardzo dużo znaczą nie tylko dla przyrody ale i nauki. Są przedmiotem nieustannych badań.

Rafa dopiero zaczęła się odbudowywać po uderzeniach w 2016 i 2017 roku, a teraz mamy trzecie takie wydarzenie. Zmiany klimatu powodują, że ekstremalne wydarzenia, takie jak bielenie, są zarówno bardziej dotkliwe, jak i częstsze. Szkody są większe - powiedział BBC główny badacz koralowców - David Wachenfeld.

Zobacz także: Zobacz także: Jasne kręgi wokół australijskiej rafy

Bielenie raf jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, które prowadzi do ich obumierania. Koralowce swoje kolory zawdzięczają małym glonom żyjącym w ich tkankach. W procesie fotosyntezy produkują niezbędne dla nich pożywienie.

Gdy temperatura jest zbyt wysoka glony są wyrzucane. To prowadzi do bielenia koralowców, a w niedługim czasie do obumierania. Koralowce bez glonów nie mają jak produkować pożywienia. Mogą przetrwać same zaledwie 6 tygodni, po tym czasie najczęściej umierają.

Temperatury na całej ziemi wzrosły średnio o 1 stopień Celsjusza. ONZ ostrzega, że jeśli temperatura wzrośnie o 1,5 stopnia to 90 proc koralowców na świecie zostanie zniszczonych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić