Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|

Australia. Kolejne masowe bielenie Wielkiej Rafy Koralowej. Może tego nie przetrwać

146
Podziel się:

Wielka Rafa Koralowa w Australii przeżyła kolejne masowe bielenia - trzecie w ciągu zaledwie pięciu lat. Bielenie może doprowadzić do ich obumierania. Naukowcy alarmują, że to skutek globalnego ocieplenia.

Australia. Kolejne masowe bielenie Wielkiej Rafy Koralowej. Może tego nie przetrwać
(Twitter)

Informacje o bieleniu raf koralowych podano w czwartek. Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej w Australii pokazał zdjęcia wykonane z lotu ptaka, na których zaobserwowano niepokojące zjawisko. Eksperci dodają, że stopień bielenia był różny na całej rafie.

Podobne zjawiska miały miejsce w 2016 i 2017 roku. Wtedy zostało uszkodzone niemal dwie trzecie Wielkiej Rafy.

Rafy ciągnące się przez ponad 2 tys. km to miejsce światowego dziedzictwa. Bardzo dużo znaczą nie tylko dla przyrody ale i nauki. Są przedmiotem nieustannych badań.

Rafa dopiero zaczęła się odbudowywać po uderzeniach w 2016 i 2017 roku, a teraz mamy trzecie takie wydarzenie. Zmiany klimatu powodują, że ekstremalne wydarzenia, takie jak bielenie, są zarówno bardziej dotkliwe, jak i częstsze. Szkody są większe - powiedział BBC główny badacz koralowców - David Wachenfeld.

Zobacz także: Zobacz także: Jasne kręgi wokół australijskiej rafy

Bielenie raf jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, które prowadzi do ich obumierania. Koralowce swoje kolory zawdzięczają małym glonom żyjącym w ich tkankach. W procesie fotosyntezy produkują niezbędne dla nich pożywienie.

Gdy temperatura jest zbyt wysoka glony są wyrzucane. To prowadzi do bielenia koralowców, a w niedługim czasie do obumierania. Koralowce bez glonów nie mają jak produkować pożywienia. Mogą przetrwać same zaledwie 6 tygodni, po tym czasie najczęściej umierają.

Temperatury na całej ziemi wzrosły średnio o 1 stopień Celsjusza. ONZ ostrzega, że jeśli temperatura wzrośnie o 1,5 stopnia to 90 proc koralowców na świecie zostanie zniszczonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

KOMENTARZE
(146)
Hubert
2 lata temu
Niechh podziękują chinom, indiom i usa za masowe trucie środowiska.
OH!!
2 lata temu
i to jest problem a nie kolonowirus
Jon
2 lata temu
A co będzie jak się rafa wybieli ?? Zamieszkają w niej inne rybki które lubią biały kolor a ludzie dalej będą w nich nurkować i wytrzeszczać oczy
hmmm
2 lata temu
slyszalem ze chca zmienic nazwe naszego kraju na Pisland ehm ;(
Jano
2 lata temu
Narzekać oskarżać najłatwiej ilu z nas zrezygnowało by z telewizora c,o światła oni są winni tylko nie ja.
osa,,,,
2 lata temu
pewnie wysoka temperatura ale tez uv daje takie skutki , tam słońce operuje cały dziń bez przerwy i sie poparzyłą rafa , moze trzeba mierzyć tem wody i zacieniać tylko jak ?jakis balon ogromny nad woda wysoko to przycieni troche miejsca , no nie wiem czy ktos ma lepszy pomysł ?
Dyletant
2 lata temu
Zastanówcie się Państwo nad tym, że nikt nie bierze pod uwagę prób jądrowych wykonywanych w tajemnicy.Ile to energii cieplnej jest wtedy emitowanej.
Pablo E.
2 lata temu
Może i rafa tam nie przetrwa ale wyrośnie w innym miejscu, biegun magnetyczny się przesuwa to i rafy się przesuną. Pozdro dla kumatych.
Pablo E.
2 lata temu
Tym bym się martwił a nie wiruskiem.
Anna J.
2 lata temu
No to nie przetrwa. Będzie bez rafy. Klimat się zmienia, tak było zawsze, jest i będzie. I człowiekowi nic do tego. Dinozaury też wyginęły. "Nic nie może przecież wiecznie trwać!"
Ekoobserwator
2 lata temu
Bielenie raf kolarowych spowodowana jest ociepleniem klimatu. Skąd się bierze ocieplenie klimatu? Z przemysłu? Być może ale 100 lat temu bardziej truł bo nie było takich technologii jakie są dziś, może samochody trują? No tak ale to zaledwie 6% globalnego zaniechszczenia, wystarczy że jeden wulkan wydali gaz , siarkę i pumeks już bije wszelkie rekordy zanieczyszczeń. No więc co powoduje ocieplenie klimatu? Może przyrost ludności na ziemi ? Tak ma to związek z ociepleniem klimatu. Dobra już napiszę co powoduje ocieplenie klimatu : CZŁOWIEK jego intensywna ingerencja w środowisko naturalne mianowicie wycinaniem lasów deszczowych w brazyli i przerabianie tych pól na uprawne , wycinka lasów na Syberii bez jakiej kolwiek kontroli i odnawiania tych lasów w miejscu wycinek, rolnictwo też ma wpływ na ocieplenie: stosując pestycydy, które z deszczówką dostają się do wód opadowych, które trafiają do mórz latem to widać jak sinice rosną i zabierają tlen rybom. Samoloty też mają wpływ na ocieplenie klimatu .Zaśmiecanie , nadmierna konsumpcja, chciwość i pazerność na pieniądze też mają wpływ na ocieplenie klimatu. Gdyby ludzi na świecie było by o 2/3 mniej klimat by się tak szybko nie ocieplał. Najbardzie odczują to biedne ludy i kraje tej planety. Ziemia się obroni kosztem kataklizmów i redukcji ludności, to działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego . Natura bez nas sobie poradzi my bez niej już nie.
Jloj
2 lata temu
Nie wypisujcie głupot
Sea
2 lata temu
Ziemia nasza kochana planeta buntuje się. My musimy stąd zniknąć.
CNNNC
2 lata temu
Najbardziej grozne bedzie szczepienie na wirusa korone albo co innego
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić