Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Australia w ogniu. Tysiące ludzi uwięzionych na plażach

86
Podziel się:

Australia płonie coraz mocniej. Władze kraju wezwały mieszkańców południowo-wschodniego wybrzeża do opuszczenia swoich domów ze względu na rozprzestrzeniający się ogień. Pożary stały się tak bardzo niebezpieczne, że niemal 4 tys. ludzi było zmuszonych do ucieczki na tereny miejscowych plaż. Trwa ewakuacja w Australii.

Australia w ogniu. Tysiące ludzi uwięzionych na plażach
(Facebook.com)

Sytuacja w Australii jest kryzysowa. Najbardziej ekstremalne warunki panują obecnie wokół Mallacooty w stanie Wiktoria. Ogień przesuwa się coraz bliżej miasta i zaczyna otaczać mieszkańców z każdej strony, uniemożliwiając im opuszczenie zagrożonych obszarów.

Obserwujemy pożar, który wygląda, jakby miał uderzyć w Mallacootę - powiedział komisarz ds. zarządzania kryzysowego w stanie Wiktoria Andrew Crisp.

Ludzie w Australii uciekają nad wodę. Z powodu braku możliwości wyjazdu turyści i mieszkańcy Mallacooty szukają schronienia m.in. na pobliskich plażach. Niektórzy podejmują też decyzję o przeniesieniu się do nadmorskich miasteczek rozciągających się na 200-kilometrowym pasie wybrzeża. Władze podają, że na pomoc czeka łącznie aż 4 tys. osób.

Zobacz także: Zobacz także: Potężne pożary w Australii

Decydujące będą nadchodzące dni. Służby ratunkowe oraz strażacy cały czas prowadzą ewakuację, przygotowując się także na pomoc mieszkańcom drogą morską i powietrzną. W mediach społecznościowych Australijczycy wymieniają się aktualnymi informacjami i dodają sobie otuchy w walce z żywiołem. Nie brakuje też wpisów, w których uwięzieni na plażach mieszkańcy twierdzą, że mają ze sobą kamizelki ratunkowe na wypadek, gdyby musieli szukać schronienia przed ogniem w wodzie - donosi agencja informacyjna AFP.

W mieście Mallacoota mamy trzy drużyny, które będą opiekować się 4 tys. ludzi znajdujących się na plażach. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni z powodu wyizolowanych grup – dodał Andrew Crisp.

Pożary w Australii trwają od kilku miesięcy. Najbardziej narażone na ogień są stany Wiktoria i Nowa Południowa Walia. Warunki uległy znacznemu pogorszeniu w poniedziałek po tym, jak kraj nawiedziła nowa fala upałów. W opanowaniu sytuacji nie pomagają też wyładowania atmosferyczne i nasilający się wiatr.

Ogień zniszczył ponad 1 tys. domów. Spalonych zostało już ponad 3 mln hektarów ziemi, co stanowi obszar większy niż terytorium Belgii. W niektórych częściach kraju temperatura wynosi aż 47 stopni Celsjusza, podczas gdy w palących się lasach osiąga ona nawet do kilkuset stopni więcej.

Zobacz także:

Legendarne kataklizmy i ekstremalne zjawiska pogodowe. Rozwiąż quiz!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(86)
Dag
3 lata temu
Gdzie jest USA gdzie kraje Europy? Tam gdzie wojny tam się wysyła a gdzie płonie świat ludzi i zwierząt to politycy są obojętni bo nic z tego nie będzie?
Piotr
3 lata temu
Najszybsza pomoc?.Niech każde państwo które ma wyśle samolot gaśniczy i problem rozwiązany.
Kangur
3 lata temu
Pojechał tam rabiej z przyjacielem i od razu kataklizm?
alga
3 lata temu
Jak zwykle polityka bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Nie dają rady, niech sięgną po pomoc innych. Jeszcze trochę i nie będzie czego ratować.
roman
3 lata temu
Nowa technologia 5G nie lubi drzew.
Mike
3 lata temu
Mieszkam tu obecnie.. to co robi rzad jest po prostu zartem..w rejonie NSW z pozarem walczy zaledwie 1300 strazakow.. wyglada to tak jakby po prostu wszystko zostawili z mysla " a niech sie pali " czego sie spodziewac po potomkach angielskich skazancow
Truth
3 lata temu
Wystarczy zwolnić z więżienia niewinnie skazanego Kardynała Pella to spadnie deszcz! Nawet australijczycy mówią że proces był mistyfikacją! God bless Austalia.
Pytanie
3 lata temu
No co na to biskup
Buczo 11
3 lata temu
Szkoda każdego życia nie tylko ludzkiego . każde życie jest cenne , zwierzęta też czują ból i też płoną żywcem. A mają mniejsze szansę na uratowanie się niż my. Ludzie powinni się skupić i pomagać sobie.
Mariola
3 lata temu
a wystarczy wokól miast wyorać bruzdę. Pracuję przy lesie i widziałam tam takie bruzdy oddzielające las.
Sorry
3 lata temu
Kataklizmy były od zawsze, są i będą.
echo,,
3 lata temu
ale wody to wkoło jest pod dostatkiem , korzystajcie z niej m proście o pomoc inne kraje , każdy cos pomoże i bedzie opanowany żywioł !sami nie dacie rady !
loli
3 lata temu
Szkoda ludności oraz zwierząt
Fisiek
3 lata temu
Cywilizacja upada
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić