Wróć na
Dagmara Smykla
|

Austria nie chce być "popielniczką Europy". Wprowadzono zakaz

30
Podziel się

Palacze w Austrii załamują ręce. Kraj był jednym z ostatnich bastionów w Europie, gdzie można było palić w barach i restauracjach. Teraz jednak parlamentarzyści powiedzieli: "dosyć".

Wiedeń. Austriacy po latach wprowadzili zakaz palenia w restauracjach i kawiarniach.
Wiedeń. Austriacy po latach wprowadzili zakaz palenia w restauracjach i kawiarniach. (Getty Images, Yavuz Arslan / ullstein bild)
bCNYKUdh

Do piątku Austriacy i turyści mogli bez problemów palić w pomieszczeniach zamkniętych. Teraz jednak weszła w życie ustawa zakazująca palenia papierosów w barach i restauracjach. Austriacki parlament nie bez problemów uchwalił ją w lipcu.

Parlamentarzyści mówili o niechlubnym statusie "popielniczki Europy". Podczas gdy w większości krajów europejskich już lata temu uchwalono podobne zakazy, Austriacy do tej pory skutecznie bronili prawa do palenia w lokalach. Największym obrońcą tytoniu była prawicowa Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ), która od czasu wejścia do rządu w 2017 roku skutecznie blokowała ruchy zmierzające do zaostrzenia przepisów.

Petycję na rzecz zakazu palenia w pomieszczeniach podpisało prawie 900 tys. osób. To około 14 procent wyborców. Jednak prawdopodobnie na nic by się to nie zdało, gdyby nie wyjście FPÖ z rządu po skandalu korupcyjnym.

bCNYKUdj

Zobacz też: Zajrzeli pod pakę. 34-latek od razu się przyznał

25 proc. Austriaków pali papierosy. Austria pod tym względem przegania średnią europejską, która wynosi 18 proc. Wezwania do zaostrzenia przepisów antynikotynowych wybrzmiewają w austriackiej przestrzeni publicznej już od ponad dekady - informuje austriacki "The Local".

Wiele restauracji i kawiarni wzięło sprawy w swoje ręce. Właściciele lokali zakazywali palenia w pomieszczeniach zamkniętych jeszcze przed rządową ustawą. Do tej pory palenie było legalne w barach i restauracjach o powierzchni większej niż 50 metrów kwadratowych, o ile palacze mieli swój wydzielony obszar - chociaż ta zasada nie zawsze była ściśle przestrzegana. W przypadku mniejszych lokali wszystko zależało od decyzji właściciela.

bCNYKUdp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCNYKUdK
KOMENTARZE
(30)
Lilka
9 miesięcy temu
Przebywanie w takim smrodzie to faktycznie sama przyjemność...............
Juzek
9 miesięcy temu
U nas knajpy i bary miały się wyludnić a jest dokładnie odwrotnie
Czaruś.
9 miesięcy temu
I bardzo dobrze!!!! Koniec z paleniem!!!
bCNYKUdL
Super
9 miesięcy temu
U nas też był dym i lament, teraz nie wyobrażam sobie, że ktoś pali wewnątrz restauracji, a sam to robiłem :-O Pamiętam też szok jaki niedawno przeżyłem po wejściu do restauracji w Austrii ;-)
Stop dyskrymi...
9 miesięcy temu
A kiedy zakaz palenia oetow w przejściach, nie można wejść do żadnej galerii nie wdychajac tego smrodu, na wschodzie wyznaczone są specjalne strefy na zewnacz kilkadziesiąt metrów od budynków
Najnowsze komentarze (30)
Zeed
8 miesięcy temu
Decyzja powinna należeć do właściciela, a nie urzędasa.
Janusz
9 miesięcy temu
Australia nie jest w Europie nieuki.
eu
9 miesięcy temu
a gdzie prawa tych biednych ludzi-palaczy , niech komisje timmermansowe sie tym zajmą
zzz
9 miesięcy temu
A ja myślałem, że zakażą palić w ogóle. To byłoby dopiero fajnie i przykład dla innych.
Gość
9 miesięcy temu
Skoro palacze chcą cuchnąć, to ich wolny wybór, ale nie muszą zmuszać innych aby cuchnęli i wdychali to świństwo.
słuchaj
9 miesięcy temu
halo.radio
debda
9 miesięcy temu
fuj wstretne ohydne cuchnace papierosy OHYDA
Anty dym
9 miesięcy temu
No i bardzo dobrze bez tego swinstwa idzie się obejść. Po co truc innych w sąsiedztwie. Brawo powinni karać na Maxa widzace osoby palące. Niech się napali w domu do obrzygania.
bCNYKUdD
sankoz
9 miesięcy temu
I bardzo dobrze!! To jedyny zakaz, który mi się podoba! Nie można było wziąć dziecka do restauracji, ani zjeść ze smakiem, bo wszystko było zadymione!
kris
9 miesięcy temu
za komuny jak szedłem ojcu kupić piwo w gospodzie to można było siekierę powiesić w powietrzu taka była zadyma a teraz to pikuś
Stop dyskrymi...
9 miesięcy temu
A kiedy zakaz palenia oetow w przejściach, nie można wejść do żadnej galerii nie wdychajac tego smrodu, na wschodzie wyznaczone są specjalne strefy na zewnacz kilkadziesiąt metrów od budynków
KonradK
9 miesięcy temu
Jeśli lokal jest prywatny, to dla mnie może być nawet "tylko dla palących".
AY
9 miesięcy temu
Adolfa zakaz ma się bardzo dobrze po tylu latach.
pol
9 miesięcy temu
Super!! :) Czekamy na zakaz palenia na chodnikach, balkonach, w parkach i wszelakich innych miejscach. Chcesz jarać jaraj se w domu i wdychaj ten obrzydliwy smród
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić