REKLAMA
Odświeżone 6 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Olga Wilk29.11.18 (12:35)

Badania w brytyjskich McDonald's. Bakterie kałowe na wszystkich ekranach dotykowych

Ślady fekaliów znaleziono na każdym z badanych ekranów dotykowych w dwóch miastach Wielkiej Brytanii.
East News

Próbki zostały pobrane tylko z nowych urządzeń. Dr Paul Matawele, wykładowca mikrobiologii na London Metropolitan University, przyznał, że sami naukowcy byli zaskoczeni wynikami badania. "Te bakterie powodują choroby, które ludzie łapią w szpitalach" - dodał.

Na jednym z ekranów znaleziono gronkowce. Bakterie te mogą powodować zatrucie krwi i zespół wstrząsu toksycznego. "Zmartwiło nas to, bo gronkowcem można łatwo się zarazić. Jeśli ktoś dotyka palcami nosa, a potem ekranu, przenosi bakterie. Gdyby dostały się do otwartej rany następnego klienta, byłoby to dla niego groźne" - powiedział dr Matawele.

REKLAMA

Badaniom poddano ekrany z ośmiu restauracji. Sześć z nich znajdowało się w Londynie, dwa w Birmingham - podaje metro.co.uk. W stołecznych lokalach przy Oxford Street i Holloway Road wykryto listerie, które są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, powodując poronienia, a nawet śmierć płodów. W większości próbek znajdowały się też bakterie z rodzaju proteus.

Można je spotkać w ludzkich i zwierzęcych fekaliach, a także w glebie. Najczęściej powodują zakażenia układu moczowego. One również są odpowiedzialne za szpitalne zakażenia, które mogą doprowadzić do posocznicy - tłumaczył mikrobiolog.

Naukowiec dodał, że kluczowa jest higiena rąk. "Ekrany dotykowe są coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu, ale te wyniki pokazują, że nie powinniśmy jeść bezpośrednio po tym, jak ich używaliśmy" - powiedział. Chociaż w McDonald's urządzenia nie są myte środkami odkażającymi, zdaniem dr. Matawelego nawet taka dezynfekcja mogłaby okazać się niewystarczająca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oglądaj też: Groźny prysznic. Naukowcy zbadali, co kryje się w słuchawce

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij