Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Ban na plastry nikotynowe we Francji. Chodzi o koronawirusa

38

Francuskie władze zakazały sprzedaży produktów nikotynowych w Internecie i ograniczyły ich dystrybucję w aptekach. To reakcja rządu na zaskakujące wnioski naukowców. Badacze z całego świata sprawdzają zależność między paleniem papierosów a koronawirusem.

Koronawirus. Francuzi ograniczają sprzedaż plastrów nikotynowych
Koronawirus. Francuzi ograniczają sprzedaż plastrów nikotynowych (Getty Images, Jaap Arriens , NurPhoto)

Francuzi rzucili się na produkty nikotynowe. Władze kraju zakazały sprzedaży plastrów i gum nikotynowych w Internecie. Oprócz tego ograniczono też możliwość kupna tych produktów w stacjonarnych aptekach. O co chodzi?

Francuscy badacze sprawdzają, czy nikotyna uodparnia na koronawirusa. Naukowcy z całego świata zauważyli bardzo dziwną zależność: wśród osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 jest zadziwiająco niewielu palaczy. Francuzi postanowili zatem sprawdzić tezę, jakoby nikotyna miała przynajmniej częściowo uodparniać ludzi na zarażenie się chorobą koronawirusową.

Ban na sprzedaż plastrów nikotynowych w sieci. Ma starczyć dla lekarzy

Pracownicy służby zdrowia być może dostaną plastry nikotynowe. Pomysł zbadania wpływu plastrów na lekarzy i pacjentów oczekuje na zatwierdzenie przez ministerstwo zdrowia. Ponieważ wieści o niezwykłej terapii rozeszły się bardzo szybko w Internecie, francuskie władze ograniczyły sprzedaż produktów nikotynowych

Apteki będą miały bazy danych osób kupujących nikotynę. Każdy dorosły obywatel będzie miał prawo do kupienia zapasu plastrów lub gum nikotynowych, który starczy na miesiąc.

Chodzi o to, by powstrzymać ludzi przed wprowadzaniem do organizmu zbyt dużej ilości nikotyny w nadziei na ochronę przed koronawirusem, a także o ochronę zasobów dla ludzi, którzy ich potrzebują - tłumaczy Lucy Williamson, korespondentka BBC z Paryża.

Papierosy chronią przed koronawirusem? Lekarze nie idą tak daleko

Naukowcy z Instytutu Pasteura odrzucają pomysł zachęcania ludzi do palenia w celu ochrony przed chorobą koronawirusową. Epidemiolog Arnaud Fontanet podkreśla, że palacze są w znacznie gorszej sytuacji, jeśli zachorują na COVID-19. Uszkodzenia płuc i dróg oddechowych osób palących papierosy sprawiają, że są bardziej niż inni narażeni na poważne komplikacje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić