Kajetan Szuwar| 
aktualizacja 

Będzie ogólnopolski protest policjantów. Wszyscy go odczujemy

263

Funkcjonariusze zapowiadają, że podczas strajku włoskiego będą wystawiać mniej mandatów.

Będzie ogólnopolski protest policjantów. Wszyscy go odczujemy
(East News)

*NSZZ Policjantów nie dogadał się z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. * Cierpliwość mundurowych się skończyła. Wszystko wskazuje więc na to, że zapowiadany od marca protest dojdzie do skutku. Nieoficjalnie wiadomo, że policjanci zgłoszą wniosek o poparcie działań protestacyjnych do Forum Związków Zawodowych. Niebawem na ulicach pojawią się oflagowane radiowozy.

Jak protest policjantów będzie wyglądał w praktyce? Zwykli obywatele mogą odetchnąć z ulgą, bo mundurowi zapowiadają pouczenia zamiast mandatów. Ma to dotyczyć szczególnie prewencji i drogówki. Służby zapowiadają też strajk włoski, czyli drobiazgowe i powolne wykonywanie wszystkich czynności.

Czego domagają się protestujący? Wśród 7 postulatów znajdują się te dotyczące podwyżki uposażeń do kwoty 650 złotych czy przywrócenia poprzedniego systemu emerytur mundurowych. Policjanci żądają też pełnej płatności nadgodzin i urlopów chorobowych do 30 dni.

Nie mam nic przeciwko pracownikom dyskontów, ale proszę mi pokazać zapis w Kodeksie Pracy nakazujący im wykonywanie obowiązków służbowych z narażeniem własnego życia. Nie ma takiego zapisu. A policjanta, który wstępując do służby składa ślubowanie, taka zasada obowiązuje przy porównywalnych zarobkach - mówi przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. warmińsko – mazurskiego, Sławomir Koniuszy.

*Trwają rozmowy, którym celem jest przyłączenie się do demonstracji innych służb mundurowych. *Chodzi o strażaków, pograniczników, Służby Więziennej i Celno-Skarbowej. Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski zapowiada publikację specjalnego komunikatu w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić