REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla22.08.18 (11:57)

Bieguny magnetyczne zmienią się na Ziemi szybciej, niż sądzono

Naukowcy z Australii ostrzegają przed potencjalnie tragicznym scenariuszem dla naszej cywilizacji.
Ian Cuming / East News

Zmiany mogą zachodzić znacznie szybciej. Po analizie skał z południowo-zachodnich Chin zespół naukowców uważa, że przebiegunowanie Ziemi może nastąpić znacznie szybciej, niż do tej pory sądzono - informuje "International Business Times".

To może mieć katastrofalne skutki dla naszej cywilizacji. Odwrócenie biegunów spowodowałoby ogromne straty przez zdziesiątkowanie systemów zasilania i łączności na całej planecie, nie mówiąc o wpływie szkodliwego promieniowanie na nasze zdrowie z powodu zwiększonej ekspozycji Ziemi na promienie słoneczne.

REKLAMA

Do tej pory uważano, że zmiany następują przez tysiące lat. Ostatnie przebiegunowanie miało mieć miejsce 773 tys. lat temu. Teraz okazało się, że mogło nastąpić 98 tys. lat temu, 30 razy szybciej niż do tej pory sądzono.

W badaniu przeanalizowano zapis paleomagnetyczny. Dzięki analizie magnetycznej i datowaniu radiometrycznemu skały odkrytej w południowo-zachodnich Chinach, naukowcy mogli prześledzić historię geomagnetyczną Ziemi od 107 tys. do 91 tys. lat temu.

Zapis dostarcza ważnych informacji na temat zachowania pola magnetycznego tysiące lat temu. Okazało się, że zmiany w jego obrębie zachodzą znacznie szybciej, niż do tej pory uważaliśmy - napisał w oświadczeniu Andrew Roberts, współautor badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Beaker na Marsie

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij