Wróć na
Michał Nowak
|
aktualizacja

Bociany z Polski nie dolatują do Afryki. Wiele pada zanim opuści Europę

191
Podziel się

Naukowcy założyli w tym roku nadajniki GPS-GSM 54 ptakom. Monitorując ich przelot uzyskali wstrząsające dane. Jak dotąd śmierć poniosły 23 z monitorowanych bocianów. Podążając śladem ich przelotów badacze odkryli przerażające miejsce w Bułgarii.

Bociany z Polski nie dolatują do Afryki. Wiele pada zanim opuści Europę
(Youtube.com)
bCNKwxnp

Wiele mówiło się o polowaniach, jakie odbywają się m.in. na bociany na Bliskim Wschodzie. Jednak okazało się, że życie stracił tam tylko jeden z monitorowanych ptaków. 22 bociany nigdy nie wyleciały z Europy i najprawdopodobniej tylko 4 padły ofiarą drapieżników. Większość z nich straciła życie na wysypisku śmieci nieopodal bułgarskiego miasta Burgas.

Naukowcy odwiedzili miejsca, w których ginęły bociany. Znajdowały się one w Polsce, Rumunii i Bułgarii. Sprawdzali je m.in. badacze z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wielu z ich działa w grupie o nazwie Farmland Ecology Group. W ten sposób odkryto przerażające miejsce!

Naukowcy szacują, że w jednym miejscu w Bułgarii mogło zginęło ok 1300 bocianów. Ich cmentarzyskiem jest wysypisko śmieci, które ptaki te masowo wybierają na miejsce postoju w trakcie jesiennych migracji. Zwierzęta giną rażone prądem, miejsce to jest bowiem okrążone przez słupy wysokiego napięcia.

bCNKwxnr

Na miejscu udało nam się odnaleźć jednego z martwych płatków z naszym nadajnikiem. Leżał na siedmiu innych ciałach bocianów. Sprawdziliśmy 10 słupów wysokiego napięcia w okolicy i odkryliśmy 130 martwych ptaków. Obok wysypiska takich słupów jest aż 100. To może znaczyć, że zginęło tutaj aż 1300 bocianów – czytamy we wpisie Farmland Ecology Group.

*Naukowcy relacjonują, że śmiertelnie porażone prądem zwierzęta stają się pożywieniem dla żerujących na wysypisku zwierząt. *Podkreślają, że tworzy to makabryczny widok.

Prawdziwe zagrożenie dla migrujących ptaków jest tutaj, w Europie. Powinniśmy najpierw zabezpieczyć nasze własne podwórko – kończą swój wpis naukowcy, zadając kłam stereotypowi, że najniebezpieczniejsza dla bocianów jest podróż przez tereny Bliskiego Wschodu.

bCNKwxnx

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Reksio na ratunek bocianom

bCNKwxnS
KOMENTARZE
(191)
***
2 lata temu
Człowiek jest największym szkodnikiem w naturze.
Anku
2 lata temu
Smutno, trzeba coś z tym zrobić bo nie wyobrażam sobie pustego gniazda na wiosnę.
Kocham bocian...
2 lata temu
Dramat!!! Czy da sie cos coś z tym Zrobic 🙊? Zróbmy coś !!!
bCNKwxnT
JestemNaPtak
2 lata temu
Najbardziej nieludzką istotą na Ziemi jest CZŁOWIEK.
69
2 lata temu
to nie człowiek jest największym szkodnikiem na świecie tylko właściciele wielkich korporacji które niszczą środowisko nie ponoszac żadnych konsekwencji za zarobioną kase kupuja sobie bezkarność
Najnowsze komentarze (191)
Brydzia
2 lata temu
po polskiemu: Naukowcy szacują, że w jednym miejscu w Bułgarii mogło zginęło ok 1300 bocianów. Na miejscu udało nam się odnaleźć jednego z martwych płatków z naszym nadajnikiem
Anna
2 lata temu
bolesna wiadomość... oby zlikwidowano te paskudne słupy z prądem!
Katia
2 lata temu
Co moment zrobic? Jak dzialac ? Zalezy zabezpieczyc jakos te tereny. W wspolpracy z biologami z tego kraju I jakims wladzami. Jak to ugryzc?
Jan30
2 lata temu
To zwykly wypadek! To nie jest wina ludzi, ze bociany akurat siadaja na plotach elektrycznych.
1984
2 lata temu
Polecam książkę "Lot bocianów" Ch. Grange
aa
2 lata temu
Biedne boćki.
piotr
2 lata temu
trudno coś na to poradzić Bułgaria to kraj biedny zacofany gospodarczo , podejrzewam że te słupy pamiętają lata 60 może 70 gdzie nikt nie zwracał uwagi na ochronę środowiska , współczesne słupy są pokryte kablami ze specjalną izolacją , dla tego u nas obsiadają te miejsce ptaki całumi setkami co widać teraz w tym okresie , w Bułgarii raczej nikt się takimi sprawami nie zajmuje , mimo że bociany leżą całymi kupami na tym wysypisku jak opisują nasi którzy tam byli , ze strony lokalnych władz Bułgarii nie ma żadnej reakcji nawet nikt tych ptaków nie zbiera , jakby wcale ich nie obchodziło że w tym miejscu ginie tak duża ilośc bocianów , zakładam że to trwa tak od lat może U.E powinna nałożyć jakieś kary finansowe na Bułgarię
wiktor52
2 lata temu
koniecznie trzeba zmniejzyc populacje ludzi bo bociany przegrywaja z ludzmi kiedy dochodzi do ilosci zyjacych na ziemi.
bCNKwxnL
ola
2 lata temu
Było nie wylatać z polski tylko uczciwie pracować na wyż demografi, a tak to je 500+ zamiast bociana
ASD
2 lata temu
Trzeba nagłośnić sprawę! Niech zajmą się tym tzw. "Zieloni" i ekolodzy. Niech mówią w zagranicznej prasie , telewizji. Niech w Bugarii zainteresują się wszyscy którzy kochają ptaki, zwierzęta, przyrodę.
BK
2 lata temu
Odkąd ludzkość przekroczyła 1mld, zasobów zaczęło brakować. Nasz rozwój jest kosztem dla całej planety, a najbardziej to widać w naszym środowisku. Dla innych gatunków jest coraz mniej miejsca. Gdy ludziom czegoś brakuje, powstaje inwestycja. A po latach okazuje się, że są nieodwracalne straty w otoczeniu.
efewf
2 lata temu
skandal!!!!!!!! nasze Polskie Bociany : (
Denga
2 lata temu
To dlatego 500+ nie poprawiło przyrostu naturalnego w spektakularny sposób. Ratujmy bociany !!! Please !!!
Ali
2 lata temu
Kto będzie dzieci nosił.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić