Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Michał Nowak
|
aktualizacja

Bociany z Polski nie dolatują do Afryki. Wiele pada zanim opuści Europę

191
Podziel się

Naukowcy założyli w tym roku nadajniki GPS-GSM 54 ptakom. Monitorując ich przelot uzyskali wstrząsające dane. Jak dotąd śmierć poniosły 23 z monitorowanych bocianów. Podążając śladem ich przelotów badacze odkryli przerażające miejsce w Bułgarii.

Bociany z Polski nie dolatują do Afryki. Wiele pada zanim opuści Europę
(Youtube.com)
bEIGIhTp

Wiele mówiło się o polowaniach, jakie odbywają się m.in. na bociany na Bliskim Wschodzie. Jednak okazało się, że życie stracił tam tylko jeden z monitorowanych ptaków. 22 bociany nigdy nie wyleciały z Europy i najprawdopodobniej tylko 4 padły ofiarą drapieżników. Większość z nich straciła życie na wysypisku śmieci nieopodal bułgarskiego miasta Burgas.

Naukowcy odwiedzili miejsca, w których ginęły bociany. Znajdowały się one w Polsce, Rumunii i Bułgarii. Sprawdzali je m.in. badacze z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wielu z ich działa w grupie o nazwie Farmland Ecology Group. W ten sposób odkryto przerażające miejsce!

Naukowcy szacują, że w jednym miejscu w Bułgarii mogło zginęło ok 1300 bocianów. Ich cmentarzyskiem jest wysypisko śmieci, które ptaki te masowo wybierają na miejsce postoju w trakcie jesiennych migracji. Zwierzęta giną rażone prądem, miejsce to jest bowiem okrążone przez słupy wysokiego napięcia.

bEIGIhTr

Na miejscu udało nam się odnaleźć jednego z martwych płatków z naszym nadajnikiem. Leżał na siedmiu innych ciałach bocianów. Sprawdziliśmy 10 słupów wysokiego napięcia w okolicy i odkryliśmy 130 martwych ptaków. Obok wysypiska takich słupów jest aż 100. To może znaczyć, że zginęło tutaj aż 1300 bocianów – czytamy we wpisie Farmland Ecology Group.

*Naukowcy relacjonują, że śmiertelnie porażone prądem zwierzęta stają się pożywieniem dla żerujących na wysypisku zwierząt. *Podkreślają, że tworzy to makabryczny widok.

Prawdziwe zagrożenie dla migrujących ptaków jest tutaj, w Europie. Powinniśmy najpierw zabezpieczyć nasze własne podwórko – kończą swój wpis naukowcy, zadając kłam stereotypowi, że najniebezpieczniejsza dla bocianów jest podróż przez tereny Bliskiego Wschodu.

bEIGIhTx

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Reksio na ratunek bocianom
bEIGIhTS
KOMENTARZE
(191)
Brydzia
3 lata temu
po polskiemu: Naukowcy szacują, że w jednym miejscu w Bułgarii mogło zginęło ok 1300 bocianów. Na miejscu udało nam się odnaleźć jednego z martwych płatków z naszym nadajnikiem
Anna
3 lata temu
bolesna wiadomość... oby zlikwidowano te paskudne słupy z prądem!
Katia
3 lata temu
Co moment zrobic? Jak dzialac ? Zalezy zabezpieczyc jakos te tereny. W wspolpracy z biologami z tego kraju I jakims wladzami. Jak to ugryzc?
bEIGIhTT
Jan30
3 lata temu
To zwykly wypadek! To nie jest wina ludzi, ze bociany akurat siadaja na plotach elektrycznych.
1984
3 lata temu
Polecam książkę "Lot bocianów" Ch. Grange
aa
3 lata temu
Biedne boćki.
piotr
3 lata temu
trudno coś na to poradzić Bułgaria to kraj biedny zacofany gospodarczo , podejrzewam że te słupy pamiętają lata 60 może 70 gdzie nikt nie zwracał uwagi na ochronę środowiska , współczesne słupy są pokryte kablami ze specjalną izolacją , dla tego u nas obsiadają te miejsce ptaki całumi setkami co widać teraz w tym okresie , w Bułgarii raczej nikt się takimi sprawami nie zajmuje , mimo że bociany leżą całymi kupami na tym wysypisku jak opisują nasi którzy tam byli , ze strony lokalnych władz Bułgarii nie ma żadnej reakcji nawet nikt tych ptaków nie zbiera , jakby wcale ich nie obchodziło że w tym miejscu ginie tak duża ilośc bocianów , zakładam że to trwa tak od lat może U.E powinna nałożyć jakieś kary finansowe na Bułgarię
wiktor52
3 lata temu
koniecznie trzeba zmniejzyc populacje ludzi bo bociany przegrywaja z ludzmi kiedy dochodzi do ilosci zyjacych na ziemi.
ola
3 lata temu
Było nie wylatać z polski tylko uczciwie pracować na wyż demografi, a tak to je 500+ zamiast bociana
ASD
3 lata temu
Trzeba nagłośnić sprawę! Niech zajmą się tym tzw. "Zieloni" i ekolodzy. Niech mówią w zagranicznej prasie , telewizji. Niech w Bugarii zainteresują się wszyscy którzy kochają ptaki, zwierzęta, przyrodę.
BK
3 lata temu
Odkąd ludzkość przekroczyła 1mld, zasobów zaczęło brakować. Nasz rozwój jest kosztem dla całej planety, a najbardziej to widać w naszym środowisku. Dla innych gatunków jest coraz mniej miejsca. Gdy ludziom czegoś brakuje, powstaje inwestycja. A po latach okazuje się, że są nieodwracalne straty w otoczeniu.
efewf
3 lata temu
skandal!!!!!!!! nasze Polskie Bociany : (
Denga
3 lata temu
To dlatego 500+ nie poprawiło przyrostu naturalnego w spektakularny sposób. Ratujmy bociany !!! Please !!!
bEIGIhTL
Ali
3 lata temu
Kto będzie dzieci nosił.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić