aktualizacja 

Brzydzisz się karaluchów? Tego na pewno o nich nie wiesz

Najbardziej znienawidzone insekty świata mogą przyczynić się do rozwoju nowoczesnych technologii.

Karaluch
Karaluch (Wikimedia Commons CC0)

Kojarzą się z brudnymi, podrzędnymi mieszkaniami, wywołują lęk i wstręt. Jednak nie sposób zaprzeczyć, że karaluchy są stworzeniami niezwykle pożytecznymi dla nauki. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge dokonali pomiaru siły ugryzień karalucha i doszli do zaskakujących wniosków.

Okazało się, że nacisk szczęki karalucha może być 50-krotnie większy niż jego masa ciała. Oznacza to nie tylko, że ugryzienie insekta jest bardzo bolesne, ale również prowadzi do pytania o to, w jaki sposób anatomia karalucha umożliwia jego szczękom osiągnięcie tak nieprawdopodobnego nacisku.

Według specjalistów, odpowiadają za to specjalne, wolno rozkurczające się mięśnie. Dzięki nim ugryzienie karalucha jest pięciokrotnie mocniejsze niż ugryzienie człowieka, biorąc pod uwagę jego masę ciała. Insekty wykorzystuję tę ewolucyjną zaletę przy zdobywaniu pożywienia, kopaniu oraz w walce.

Obserwacje karaluchów mogą okazać się przydatne w rozwoju technologii oraz medycyny. Inspirując się budową szczęk insektów, inżynierowie będą dążyć do stworzenia nowoczesnych maszyn niewielkich rozmiarów, które jednocześnie będą posiadały dużą moc oraz zaawansowaną precyzję.

Źródło:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić