Burza trwa od 355 lat. Kurczy się, ale i tak jest większa niż Ziemia

82

Olbrzymia burza na Jowiszu, która jest większa niż Ziemia i trwa od co najmniej 355 lat, zaczyna się kurczyć.

Burza trwa od 355 lat. Kurczy się, ale i tak jest większa niż Ziemia
(Domena publiczna, NASA)

Wielka Czerwona Plama nie przestaje zadziwiać naukowców. To stały antycyklon na Jowiszu, który po raz pierwszy zaobserwowano w 1664 roku. Ma charakterystyczną barwę, która czasami staje się pomarańczowa lub nawet biała. Jest na tyle duża, że z Ziemi można ją obserwować przy pomocy amatorskich teleskopów.

Plama jest wyjątkowo stabilna, ale od jakiegoś czasu się zmniejsza. W ciągu ostatnich 100 lat zmniejszyła się o połowę. Potwierdzają to najnowsze badania. Wynika z nich także, że Plama robi się coraz bardziej okrągła.

Co jest powodem tych zmian? To pytanie, które zadają sobie naukowcy. Odpowiedzi na razie nie ma, ale może je przynieść wysłana przez NASA bezzałogowa sonda kosmiczna Juno. Gromadzi ona dane na temat chmur na Jowiszu i powinna pomóc naukowcom lepiej zrozumieć jego atmosferę.

Niewykluczone, że zmiany Wielkiej Czerwonej Plamy są cykliczne. Istnieje też jednak możliwość, że plama powoli zanika. Nadal jest w każdym razie olbrzymia – na tyle, że mogłaby pochłonąć dwie lub trzy planety o rozmiarach Ziemi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Zagadka pasów Jowisza rozwiązana
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić