Dagmara Smykla| 

Były prezydent Peru oskarżony o przymusową sterylizację kobiet

6
Podziel się:

Po raz kolejny Alberto Fujimori będzie musiał się zmierzyć z zarzutami o łamanie praw człowieka w czasie swojego urzędowania.

Były prezydent Peru oskarżony o przymusową sterylizację kobiet
(Forum, REUTERS/Enrique Castro-Mendivil)

Były prezydent ponownie stanie przed sądem za przymusową sterylizację kobiet. Około 300 tys. kobiet poddano zabiegowi w ramach rządowego programu podczas prezydentury Fujimori w latach 1990-2000. Administracja prezydenta Peru twierdziła, że udział w programie był całkowicie dobrowolny. Jednak tysiące osób twierdzi, że nie wyraziło na zgody na zabieg. Kobiety zeznawały, że były szantażowane i prześladowane.

Ponad 2 tys. kobiet złożyło pozwy przeciwko państwu w związku z programem sterylizacji. Większość z nich pochodzi z biednych obszarów wiejskich, to Indianki lub metyski. Oficjalne dane wskazują, że 18 kobiet zmarło w wyniku procedury sterylizacji. Zarzuty stawiane Fujimori dotyczą pięciu kobiet, które doznały poważnych obrażeń w trakcie lub po operacji, a następnie zmarły.

Zobacz także: Zobacz także: "Stosował przemoc w łóżku". Katarzyna Dziedzic o toksycznym związku z trenerem personalnym

Były prezydent Peru został już raz oczyszczony z zarzutów o nieprawidłowościach związanych z programem. Miało to miejsce podczas poprzedniego dochodzenia przeprowadzonego w 2014 roku. Teraz sprawa wraca, a prokurator krajowy oskarżył również trzech byłych ministrów prezydenta.

Alberta Fujimori w 2009 roku skazano na 25 lat więzienia za łamanie praw człowieka podczas pełnienia urzędu. 79-letni były prezydent został jednak ułaskawiony z powodu złego stanu zdrowia pod koniec 2017 roku.

Oskarżenie Fujimori zbiegło się w czasie z wyjściem z więzienia innego byłego prezydenta Peru, Ollanty Humali, którego oskarża się o pranie brudnych pieniędzy - informuje BBC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić