o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Były prezydent Peru oskarżony o przymusową sterylizację kobiet

5
Podziel się

Po raz kolejny Alberto Fujimori będzie musiał się zmierzyć z zarzutami o łamanie praw człowieka w czasie swojego urzędowania.

Były prezydent Peru oskarżony o przymusową sterylizację kobiet
(Forum, REUTERS/Enrique Castro-Mendivil)
bErMtcmt

Były prezydent ponownie stanie przed sądem za przymusową sterylizację kobiet. Około 300 tys. kobiet poddano zabiegowi w ramach rządowego programu podczas prezydentury Fujimori w latach 1990-2000. Administracja prezydenta Peru twierdziła, że udział w programie był całkowicie dobrowolny. Jednak tysiące osób twierdzi, że nie wyraziło na zgody na zabieg. Kobiety zeznawały, że były szantażowane i prześladowane.

Ponad 2 tys. kobiet złożyło pozwy przeciwko państwu w związku z programem sterylizacji. Większość z nich pochodzi z biednych obszarów wiejskich, to Indianki lub metyski. Oficjalne dane wskazują, że 18 kobiet zmarło w wyniku procedury sterylizacji. Zarzuty stawiane Fujimori dotyczą pięciu kobiet, które doznały poważnych obrażeń w trakcie lub po operacji, a następnie zmarły.

Zobacz także: Zobacz także: "Stosował przemoc w łóżku". Katarzyna Dziedzic o toksycznym związku z trenerem personalnym
bErMtcmv

Były prezydent Peru został już raz oczyszczony z zarzutów o nieprawidłowościach związanych z programem. Miało to miejsce podczas poprzedniego dochodzenia przeprowadzonego w 2014 roku. Teraz sprawa wraca, a prokurator krajowy oskarżył również trzech byłych ministrów prezydenta.

Alberta Fujimori w 2009 roku skazano na 25 lat więzienia za łamanie praw człowieka podczas pełnienia urzędu. 79-letni były prezydent został jednak ułaskawiony z powodu złego stanu zdrowia pod koniec 2017 roku.

Oskarżenie Fujimori zbiegło się w czasie z wyjściem z więzienia innego byłego prezydenta Peru, Ollanty Humali, którego oskarża się o pranie brudnych pieniędzy - informuje BBC.

bErMtcmB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bErMtcmW
KOMENTARZE
(5)
YJG
3 lata temu
WYSTERYLIZOWAC GO NA ZYWCA SEKATOREM
wqa
3 lata temu
To samo powinni zrobić z matkami w sejmie !!!
nadchodzi
3 lata temu
juz nie dlogo w pisolandzie beda wieszac za wory bo jaj nie maja
bErMtcmX
Bee
3 lata temu
W Każdym kraju tak powinno być, niestety w wielu krajach w tym w Polsce prawo działa w jena stronę bo mafie urzędniczo-sądowe ochraniają przestępców w polityce.
hhh
3 lata temu
To jest kraj . Tam prezydenci kończą w więzieniu a nie z wysokom emeryturą i ochroną boru .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić